Denizcinin anasayfası

Exposhipping Expomaritt İstanbul’a yoğun ilgi

Dünya denizcilik sektörünün önemli oyuncuları, İMEAK Deniz Ticaret Odası adına 2-5 Nisan 2019 tarihleri Tuzla Viaport Marina’da düzenlenen 15’inci Exposhipping Expomaritt İstanbul Uluslararası Denizcilik Fuar ve Konferansı’nda buluşuyor. Sektörün büyük ilgi gösterdiği fuar satışlarının yüzde 99’u tamamlandı.

Gemi yat ve hizmetleri sektörünün yaptığı ihracat ile ülke ekonomisine can suyu olmaya devam ettiğini belirten Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cem Seven, Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşları, kurdaki dalgalanmalar gibi dünya genelindeki ekonomik sorunlara rağmen 2018 yılını 990 milyon 521 bin dolar ihracat ile kapattıklarını; gemi ve yat sektörünün en çok ihracat yaptığı ilk 5 ülkenin Norveç, Marshall Adaları, Birleşik Krallık, İtalya ve Malta olduğunu söyledi.

Delmar Safety

2018 yılı itibariyle Türk tersanelerinin 4,4 milyon dwt’luk kurulu yeni inşa kapasitesi bulunduğuna dikkat çeken Başkan Seven, dünya gemi inşa siparişleri sıralamasında ülkemizin tonaj bazında 17, adet bazında ise 12’nci sırada olduğunu ifade etti.

Alım heyeti programına birçok ülkeden katılım bekleniyor

Başkan Seven, İMEAK Deniz Ticaret Odası adına UBM Fuarcılık tarafından 2-5 Nisan 2019 tarihleri arasında Tuzla Viaport Marina’da yapılacak 15’inci Exposhipping Expomaritt İstanbul Uluslararası Denizcilik Fuar ve Konferansı kapsamında, alım heyeti programı düzenlediklerini belirtti.

Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda ve İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB) bünyesinde faaliyet gösteren Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği organizatörlüğünde fuarla eş zamanlı gerçekleşecek alım heyeti programına birçok ülkeden katılım için gerekli girişimleri yapıldı.

Fuar satışlarının yüzde 99’u tamamlandı

UBM Fuarlar Direktörü Esin Aslıhan Göksel ise, “IMEAK Deniz Ticaret Odası adına düzenlediğimiz Exposhipping Expomaritt İstanbul Uluslararası Denizcilik Fuar ve Konferansı’na sektörün ilgisi çok yoğun. Fuara bir buçuk ay kala fuar satışlarımızın yüzde 99’unu tamamladık. Bu yıl, 35 ülkeden 200’ü aşkın katılımcı ve 600’ün üzerinde markanın katılmasını hedefliyoruz. Katılımcı dağılımında yüzde 33 oranında uluslararası katılımcı sayına ulaştık” şeklinde konuştu. Türk Tersaneleri, yeni inşa, askeri projeler ve tamir bakım alanında öne çıkıyor” dedi.

UBM olarak, Türk gemi inşa sanayisinin hedefleri doğrultusunda çalıştıklarını belirten Göksel, son dönemde yeni inşa, askeri projeler ve tamir bakım konusunda öne Türk tersanelerinin özel bir pavilyon ile Exposhipping Expomaritt İstanbul’da yer alacağına dikkat çekti ve özellikle bu alanda faaliyet gösteren armatörlerin katılımı konusunda işbirlikleri yürütüldüğünü ifade etti.

‘Global Maritime Summit, kilit konulara odaklanacak

UBM’in uluslararası denizcilik portfolyosunda Seatrade Cruise Global, Sea Asia, Seatrade Maritime Middle East, Seatrade Offshore Marine & Workboats Middle East ve Exposhipping Expomaritt İstanbul gibi dünyanın önemli denizcilik fuar ve konferansları yer alıyor.

Bu alanda UBM’in küresel markası olan Seatrade ile birlikte 2-5 Nisan tarihleri arasında fuar ile eş zamanlı olarak Global Maritime Summit’ düzenleniyor.

Denizcilik endüstrisini uluslararası ve bölgesel bazda etkileyen kilit konulara odaklanacak zirvede; dünya ekonomisi bağlamında; ‘denizcilik sektörünün durumu’, ‘pazar görünümleri’, ‘küresel trendler’, ‘Türkiye bakış açısı’, ‘gemi inşaatı, onarımı ve bakımı’, ‘gemi inşada yükselen trend savunma sanayii araçları ’, ‘liman ve işletmeciliği’, ‘yeni pazarlar’, ‘limanlar ve alt yapı’, ‘geleceğin gemileri’, ‘finans ve denizcilik sektörü’ gibi konular ele alınacak.


Bunları da beğenebilirsin