Denizcinin anasayfası

Elektra Elektronik denizcilik sektörünün çözüm ortağı

Elektra Elektronik hem izolasyon transformatörleri hem de pasif ve aktif harmonik filtre ürünleri ile dünya genelinde denizcilik sektörüne yüksek katma değer sunuyor.

Türkiye elektronik sanayisinin önde gelen şirketlerinden Elektra Elektronik, bu yıl 42. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Günümüzde transformatör, reaktör, sargılı elemanlar, enerji kalitesi ve güç elektroniği çözümleriyle Türkiye’de ve dünya genelinde sanayinin birçok alanında hizmet veriyor. İstanbul’da 10 bin metrekareye sahip üretim tesisi bulunuyor.

Elektra Elektronik hem izolasyon transformatörleri hem de pasif ve aktif harmonik filtre ürünleri ile dünya genelinde denizcilik sektörüne yüksek katma değer sunuyor. Özellikle harmonik üreten yükleri filtreleyerek gemi içi enerji sisteminin harmonik akımlardan kaynaklı harmonik gerilimlere maruz kalmasını önlemeye yardımcı oluyor. Haberdenizde, Elektra Elektronik Satış Direktörü İlker Çınar ile şirketin ve denizcilik sektörüne sunduğu çözümleri ve hedefleri üzerine bir söyleşi yaptı:

-Türkiye elektronik sanayisinin öncü markası Elektra Elektronik denizcilik sektörüne ne gibi çözümler sunuyor?

Türkiye’den 6 kıtada 60’ı aşkın ülkeye trafo ve enerji kalitesine yönelik elektronik ürünler ihraç eden Elektra Elektronik olarak hem izolasyon transformatörlerimiz hem de pasif ve aktif harmonik filtre ürünlerimiz ile dünya genelinde denizcilik sektörüne de yüksek katma değer sunuyoruz. Sektörde değişken enerji yüklerinden yoğun olarak etkilenen birçok farklı alanda akım ve gerilim kirliliklerini ortadan kaldırarak elektrik enerjisinin sürekli ve güvenli olmasına olanak tanıyoruz. Yeni nesil elektronik ürünlerimizin mühendisliğini, tasarımını ve üretimini şirket bünyemizdeki uzman mühendis kadromuzla gerçekleştiriyoruz. Denizcilik sektöründe rezonans korumasına sahip ve üç seviyeli evirici topolojisiyle yüksek verim ve performans sunan çözümlerimizle fark yaratıyoruz.

-Gemilerde harmonik akımlardan kaynaklı sorunların önüne geçiyorsunuz. Harmonik akım sorunları çözülmediği takdirde gemilerde ne gibi sorunlar oluşabilir?

DynamiX aktif harmonik filtre ürünümüz ile özellikle harmonik üreten yükleri filtreleyerek gemi içi enerji sisteminin harmonik akımlardan kaynaklı harmonik gerilimlere maruz kalmasını önlemeye yardımcı oluyoruz. Harmonik akım çeken yükler, bu jeneratör ünitelerinin iç empedansları sebebiyle harmonik gerilimlere yol açarak gemi içi enerji sisteminde rezonanslar oluşmasına, yangın ve enerji kesintisi risklerine yol açabiliyor. Denizcilik sektörü bu gibi bozucu etkilerden kurtulmak için DVN tarafından yayınlanan standartlara tabidir. Bu standartlar gemi içerisinde en kötü harmonik yük koşulları altında bara gerilimi harmoniğinin toplamda yüzde 8, her bir harmonik için ise ayrı ayrı yüzde 5’i geçmemesini zorunlu kılıyor. Aksi durumda, kablolarda ve baralarda aşırı ısınma, izolasyon malzemelerinin erimesi, kısa devre ve enerji kesintisi gibi sonuçlar doğabiliyor. Biz de DynamiX ile tüm bu sorunları önlüyoruz. Bu sayede gerilim harmoniğinin düşürülmesini sağlayarak gemi içi elektrik sisteminin DNV standartlarına uyumluluğunu sağlıyoruz.

-DynamiX aktif harmonik filtreler yurt dışında da ilgi görüyor mu?

Rezonans korumasına sahip ve üç seviyeli evirici topolojisi ile yüksek verim ve performans sunan ürünlerimizle denizcilik sektöründe rakiplerinden farklılaşıyoruz. DynamiX aktif harmonik filtreler ülkemizin yanı sıra tersane ve gemi inşasının endüstri olarak geliştiği Norveç, Çin ve Hollanda gibi ülkelerde de yoğun talep görüyor.

-Denizcilik sektöründe aktif harmonik filtre seçimi yapmak isteyen firmalara neler söylemek istersiniz?

Denizcilik sektöründe aktif harmonik filtre boyutlandırması yapılabilmesi için gemi içi enerji sisteminin çok iyi analiz edilmesi gerekiyor. Bu noktada enerji sistemi kararlılığı, kısa devre akım ve sistem empedansı gibi hesapları doğru yapabilmek çok önemli. Aktif harmonik filtrenin gücü ve hangi noktaya nasıl uygulanacağı bu analizler sonucunda ortaya çıkıyor. Dolayısıyla gemi içi enerji sistemini iyi analiz edebilecek, uygun AHF boyutlandırması yapabilecek ve mühendislik hizmeti verebilecek firmalarla çalışılması gerekiyor.

-2023 yılında denizcilik sektöründe hedefleriniz ne yönde?

Elektra Elektronik olarak denizcilik sektörüne transformatörler, sinüs filtreler, alçak gerilim ekipmanları ve güç kalitesi alanında tamamlayıcı çözümler sunuyoruz. Önümüzdeki dönemde hedefimizde entegratör firmalara çözüm sunmak da yer alıyor. Ayrıca hedef denizcilik pazarlarımız olan Yunanistan, Hırvatistan ve İtalya’yı da portföyümüze eklemek 2023 yılı planlarımız arasında yer alıyor.


Bunları da beğenebilirsin