Denizcinin anasayfası

GEMİMO’dan çok sert “Kerç faciası” açıklaması : “Cinayet”

Kerç Boğazı’nda “Maestro” ve “Maestro” adlı iki geminin yakıt ikmali sırasında meydana gelen patlama sonucu çok sayıda denizcinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan faciaya TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası’ndan çok sert açıklama geldi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı :

İş Kazası değil CİNAYETTİR!

Son günlerde üzülerek karşılaştığımız; Kerç Boğazı’nda ‘Maestro’ ve ‘Candy’ isimli gemilerde ve Tuzla’daki bir tersanede bakımı yapılan LR2 Posedion isimli gemide meydana gelen yangınlar sonucunda gelen ölümler, bir iş kazası ya da kader değil, kelimenin tam anlamıyla bir cinayettir.

“İşçi Sağlığı ve iş güvenliği”; karada ve denizde çalışan denizcileri ilgilendiren, gemiler ve tersanelerdeki çalışma yaşamının en temel unsurlarından birisi olup ülkelerin gelişmişliklerine ilişkin en önemli göstergelerdendir. Ancak son günlerde artarak devam eden iş kazaları gemilerde ve tersanelerde işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili gereken tedbirlerin alınmadığını göstermektedir. Türk denizciliğinin içinden çıkmış ve denizcilerin meslek odası olan TMMOB GEMİMO’nun yüzyıla yakın tecrübesinin, tersanelerde ve diğer ilgili kollarda görmezden gelinerek varlıklarının ve etkinliklerinin yönetmeliklerden çıkartılması nedeni ile riskler gün geçtikçe artmakta ve sonucunda yasa, yönetmelik ve uygulamalar yetersiz kalmaktadır.

“Çalışma koşulları ağırlaşıyor”

Küreselleşme, neo-liberal ekonomi politikaları ve sonucunda meydana gelen savaşlar, diğer sektörlerde olduğu gibi denizcilik sektöründe de işçi sağlığını ve iş güvenliğini olumsuz etkilemekte ve zaten ağır şartlarda çalışmakta olan denizcilerin çalışma koşullarını daha da ağırlaştırmaktadır. Gerek armatörler gerekse yönetimler, neo-liberal ekonomik politikaların da etkisiyle, konuya gereken önemi vermemektedir. Bu kapsamda özellikle yabancı bayraklı gemilerde çalışan gemi adamlarının yaptıkları iş sözleşmeleri kişisel olup hiçbir güvenceleri bulunmamaktadır. Nihayetinde de iş kazaları yaşayan denizcilerde ve ailelerinde büyük mağduriyetler oluşmaktadır.

“Yardım fonları kurulmalı”

Ayrıca kazalar sonrası yaşamlarına devam etmek zorunda kalan, sakatlanan ve meslek hastalıkları sonucu yaşamları kısıtlanan denizciler için travma sonrası psikolojik destek merkezlerinin oluşturulması ve yardım fonlarının kurulması gereklilikleri ortaya çıkmaktadır.

“Yıpranma payları ellerinden alındı”

Bu konuda en önemli eksiklerden biri de ağır bir iş kolunda çalışan denizcilerin, diğer iş kollarıyla bir tutulup yıpranma paylarının ellerinden alınmasıdır. Madem denizcilerin yıpranmaları söz konusu değilse gemi adamlarından periyodik olarak sağlık raporu talep edilmesi neyin gerekçesi olarak gösterilmektedir?

Ayrıca, 2010 yılına kadar ‘yıpranan’ denizciler hangi değişen ve gelişen şartlar sonucunda ‘yıpranmaz’ hale gelmiştir?

Sonuç olarak tüm denizcilik sektörü, gemilerde ve tersanelerde yaşanan iş kazalarından kendine düşen dersi almalı ve evrensel ölçütlerin hayata geçirilmesini sağlamak için herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Hayatını kaybeden tüm denizcilerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dileriz. Denizci meslektaşlarımız için mücadele etmeyi sürdüreceğimizin bilinmesini ister ve bu olayların takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna duyururuz.


Bunları da beğenebilirsin