Denizcinin anasayfası

Kaptan Sarıoğlu ölüm yıl dönümünde anılıyor

Geçen sene hayatını kaybeden Kaptan M. Tahir Sarıoğlu için, ailesi tarafından 10 Şubat 2019 Pazar günü öğlen namazının ardından Dolmabahçe Camii’de okunacak Mevlid-i Şerif okutulacak.

Yüksek Denizcilik Okulu’ndan 1974 yılında mezun olan Sarıoğlu, kılavuz kaptanlık yaptıktan sonra Sarıoğlu Denizcilik Şirketi’ni kurmuştu.

Sarıoğlu, aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü’nde asbaşkanlık ve yöneticilik görevlerinde de bulunmuştu.

Mehmet Tahir Sarıoğlu kimdir?

İstanbul’da 1952 yılında dünyaya gelen Mehmet Tahir Sarıoğlu, 1974 yılında Yüksek Denizcilik okulunu bitirdi. Zabit olarak başladığı deniz hizmetini Türk ve yabancı bayraklı gemilerde ikinci kaptan, kaptan; çeşitli limanlarda ve Türk Boğazlarında kılavuz kaptan olarak sürdüren Tahir Sarıoğlu Aralık 1995’te, Denizciliğin çeşitli alanlarında faaliyet gösteren Sarıoğlu Denizcilik Şirketi’ni kurdu.

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz (İMEAK) Deniz Ticaret Odası Meclis Başkan vekili ve Denizcilik Fakültesi Vakfı (DEFAV) Yönetim Kurulu Başkanı olan Sarıoğlu, Mayıs 2015’te 12. kez Fenerbahçe Spor Kulübü başkanlığına seçilen Aziz Yıldırım’ın listesinden asil üye olarak Fenerbahçe Yönetim Kurulu’na girdi. Son olarak yönetim kurulunda asbaşkanlık görevini sürdürmektedir. Sarıoğlu, evli ve iki çocuk babasıydı.


Bunları da beğenebilirsin