Denizcinin anasayfası

GPH, Prince Rupert Limanı’nı portföyüne ekledi

Global Ports, Prince Rupert Limanı'nın kruvaziyer operasyonlarını 10 yıl süre ile işletilmesine ilişkin imtiyaz sözleşmesini imzaladığını açıkladı.

Kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding (GPH), Akdeniz; Karayipler, Asya ve Kuzey Avrupa’dan sonra Kuzey Amerika’daki ilk limanını portföyüne ekledi. GPH, Kanada’nın İngiliz Kolumbiyası Bölgesi’ndeki Prince Rupert Kruvaziyer Limanı ile 10 yıllık uzatma opsiyonlu, 10 yıllık imtiyaz sözleşmesi imzaladı.

Global Yatım Holding A.Ş., Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, şirketin dolaylı bağlı ortaklığı olan Global Ports Holding Plc’nin, Kanada’da bulunan Prince Rupert Limanı’nın kruvaziyer operasyonlarının 10 yıl süre ve 10 yıl uzatma opsiyonu ile işletilmesine ilişkin olarak Prince Rupert Liman Başkanlığı ile imtiyaz sözleşmesi imzaladığını duyurdu.

KAP’a yapılan açıklamada, Prince Rupert Kruvaziyer Limanı’nın 2022 sezonunda yaklaşık 41 bin yolcu karşıladığı ve 2023 kruvaziyer sezonunda yolcu hacminin 80 bine yaklaşmasının beklendiği kaydedildi.

Akdeniz Çanağı’ndaki payını yüzde 40’a çıkaran, dünyanın en önemli kruvaziyer pazarı olan Karayipler’de 4. limanını portföyüne katmak üzere olan Global Ports Holding’in yeni limanı Prince Rupert Kruvaziyer Limanı, en önemli kruvaziyer destinasyonlarından biri olan Alaska’ya 65 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

2023’te 80 bin yolcu hedefleniyor

Konuya ilişkin Global Yatırım Holding’den yapılan açıklamaya göre, Prince Rupert Kruvaziyer Limanı, aynı zamanda Seattle ve Vancouver dahil olmak üzere bölgedeki ana limanlara gidiş ve dönüş seyahatleri için ideal bir konuma sahip. Prince Rupert Kruvaziyer Limanı’nın, 2022’de 41 bin kruvaziyer yolcusu ağırlaması beklenirken, 2023 kruvaziyer sezonu için yolcu hacminin 80 bine yaklaşması ve büyümeye devam etmesi hedefleniyor. Prince Rupert Kruvaziyer Limanı, daha büyük gemileri ağırlayacak altyapıya da sahip.

Küresel know-how’ını Prince Rupert Kruvaziyer Limanı’na aktaracak olan Global Ports Holding, aynı zamanda anlaşmanın bir parçası olarak yerel miras, kültür, gastronomi ve son derece çeşitli bitki, hayvan ve deniz yaşamını öne çıkaran programlar geliştirmek için yerel paydaşlarla yakın bir şekilde çalışacak.

“Kruvaziyer pazarından aldığımız payı artırıyoruz”

Prince Rupert Kruvaziyer Limanı’nın Kuzey Amerika’daki ilk limanları olması nedeniyle önemli olduğuna dikkat çeken Global Ports Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mehmet Kutman, “Global Ports Holding olarak dünyanın en büyük kruvaziyer limanı işletmecisi unvanımızı her geçen gün pekiştiriyoruz. Dünyanın en önemli kruvaziyer rotalarında varlığımızı güçlendiriyoruz. Akdeniz Çanağı’ndaki payımızı yüzde 40’a çıkarırken, geçtiğimiz günlerde dünyanın en önemli kruvaziyer pazarı olan Karayipler’de 4. limanı portföyümüze katmak için ön anlaşma imzalamıştık. Şimdi de Prince Rupert Kruvaziyer Limanı ile yine dünyanın en önemli kruvaziyer destinasyonlarından olan Alaska pazarına adım atmış olduk. Bu liman ile birlikte kruvaziyer pazarından aldığımız payı da artırıyoruz.” dedi.

Global Ports Holding Amerika Bölge Direktörü Mike Maura Jr. ise şunları söyledi: “GPH olarak, Prince Rupert’in tur imkanlarını güçlendirmek ve genişletmek istiyoruz. Aynı zamanda limana GPH olarak sahip olduğumuz uzmanlığı ve işletim modelini taşıyacağız. Prince Rupert, bozulmamış eşsiz bir destinasyon ve Alaska pazarında önemli bir liman olarak muazzam potansiyele sahip. Yolcu deneyimini geliştirmek için paydaşlarımızla birlikte çalışmayı, heyecan verici tur fırsatları eklemek için yerel halk ile iş birliği yapmayı ve Prince Rupert’a daha fazla trafik çekmeyi dört gözle bekliyoruz.”


Bunları da beğenebilirsin