Denizcinin anasayfası

Hem çevreci, hem hızlı

Mürettebat transfer gemisi operatörü CWind, dünyanın ilk dizel-elektrik hibrit motorlu yüzey etkili gemisi (SES) olan CWind Pioneer’ı hizmete aldı. Katamaran gövdesi hava yastıklarının üzerine oturtulan Cwind Pioneer, bu tasarımıyla hoverkraft olarak da anılıyor. Saatte 44 knot’luk hıza ulaşan CWind Pioneer, geleneksel gemilere kıyasla yüzde 30-50 genel yakıt tasarrufu sağlıyor.

Elektrikli hava yastığına sahip ilk tasarım

CWind Pioneer’ın yan duvar hoverkraft teknolojisi ABD, Rusya ve Norveç’te, dünyanın en hızlı savaş gemileri olan Norveç’in Skjold sınıfı korvetleri de dahil olmak üzere birçok yüksek hızlı deniz gemisinde kullanılıyor.
Bu tasarım yüksek hızda düşük direnç sunarak emisyonları azaltıyor ve hava yastığı hareket sönümlemesi, daha büyük gemilerle aynı dalga yüksekliklerinde açık deniz operasyonlarına izin veriyor. CWind Pioneer’ı tasarlayan deniz mimarisi firması ESNA’nın kurucu ortağı Trygve Espeland, ”CWind Pioneer kendi alanında yüzde 100 elektrikli hava yastığı sistemine sahip ilk gemi” dedi.

Rüzgar çiftliklerinde kullanılacak

CWind Pioneer, Orsted’in İngiliz Kanalı’ndaki Zeeland kıyılarının yaklaşık 12 deniz mili açıklarındaki Borssele 1 ve 2 açık deniz rüzgar çiftliklerinde kullanılacak.


Bunları da beğenebilirsin