Denizcinin anasayfası

International Group’dan P&I tepkisi

İdarenin Türk boğazlarını kullanan tankerler için P&I teyit istemesine uluslarası kulüplerden red geldi.

Türkiye’nin, 1 Aralık 2022’den itibaren geçerli olmak üzere Türk sularını kullanan gemi sahibinin P&I kulüpten her koşulda teminatın geçerli olacağını onaylayan teyit mektubu istemesine ilk ciddi tepki geldi.

* Türk P&I’dan “boğazlarda P&I teyit” kararına destek

Dünyanın en önemli P&I kulüp birliklerinden The International Group, konuyla ilgili bir duyuru yayınladı.

Genel bilgilerin ötesinde

Bir P&I kulübünün, sigortalı tarafından bilerek veya isteyerek veya bilmeyerek veya kasıtsız olarak bir yaptırım ihlali olduğu durumlar da dahil olmak üzere hiçbir koşulda teminatın taraflı olmayacağını doğrulaması gerektiği belirtilen açıklamada, “Bu koşullar altında bir teyit mektubu düzenlenmesi, Kulübün AB, Birleşik Krallık ve ABD yasaları kapsamındaki yaptırımları ihlal etmesine neden olacaktır ve bu nedenle kulüpler, Türk otoritesinin talebini yerine getiremezler” denildi.

Müzakereler devam ediyor

Sorunun müzakere yoluyla çözülmeye çalışıldığı belirtilen açıklamada mevcut durumun, G7 ve koalisyon ortakları tarafından belirlenen tavan fiyatın üzerinde işlem görmesi durumunda Rus petrolünün nakliyesini ve ilgili sigorta hizmetlerini yasaklayacak olan Rusya petrol tavan fiyat rejiminin 5 Aralık 2022’de uygulamaya konulacak olmasından kaynaklanabileceği bildirildi. Son dakika haberine göre ise AB’nin Rusya’nın petrolünü alamayacağı bildirildi.

Rusya yaptırımı merkezde

Açıklamaya göre, P&I kulüplerinden bir üyenin P&I teminatının sağlanmasının, hasara tasdikli bir kargonun neden olduğu ortaya çıksa bile teminatın geri alınmasıyla sonuçlanabilecek teminat kurallarına, yaptırım hükümlerine veya diğer muafiyet hükümlerine tabi olmayacağını belirten onay mektupları, yeni Rusya petrol muafiyeti programının uygulamaya konması talebinin merkezinde yer alıyor. Bu nedenle kulüpler bu tür mektupları veremiyorlar.


Bunları da beğenebilirsin