Denizcinin anasayfası

İskenderun’un tercihi Nippon Paint oldu

İskenderun Gemi İşletmeciliği bu yıl havuza girecek gemilerinin hem kaplaması hem de antifouling boyası için Nippon Paint Marine'i seçti.

İskenderun Gemi İşletmeciliği bu yıl Çin’de havuza girecek 5 dökme yük gemisinin hem kaplaması hem de antifouling boyası için Nippon Paint Marine’i seçti. Gemilerde, Nippon Paint’in “Nanodomain Teknolojisi”ne sahip, kendinden çözünen yeni antifouling boyası FASTAR kullanılacak.

İskenderun Gemi İşletmeciliği’nin Panamax tipi gemileri Ata-M, Toros-M, Selin-M, Nihat-M ve Bozburun-M bu yıl Çin’deki Guangzhou Tersanesi’nde kuru havuza alınacak. İskenderun Gemi İşletmeciliği ile Nippon Paint’in anlaşmasına göre, hidro-jel teknolojisi içiren FASTAR XI gemilerin tümüne uygulanacak. Antifouling boyaya ek olarak, beş geminin tümünün kargo ambarlarında, güvertelerinde, ambar kapaklarında ve mezernalarında Nippon’un aşınma ve korozyona karşı çok yüksek dayanıklılığa sahip ürünü Neoguard Toughness uygulanacak.

Performans ve yakıt tasarrufu sağlıyor

Performansın yanında yüzeye uygulanan boya miktarını azaltmak için geliştirilen FASTAR, bu yıl Ocak ayında resmi olarak piyasaya sunuldu. Japon Nippon Paint Holding’in Grup Firması olan Nippon Paint Marine’e göre, azaltılmış film kalınlığından ve daha düşük ve kontrollü çözünme oranlarından yararlanan bir kaplama olduğu için FASTAR yakıt tüketiminde ve CO2’de yaklaşık yüzde 8’lik bir azalma sağlıyor.

İskenderun Gemi İşletmeciliği Filo Müdürü Kapt. Cahit Kayabölen

İskenderun Gemi İşletmeciliği Filo Müdürü Kapt. Cahit Kayabölen, “Nippon’un kaplama uzmanlığı filomuzda sürekli olarak mükemmel ve güvenilir sonuçlar sağladı. En son “A-LF Sea” uygulamalarıyla elde edilen performans ve yakıt tasarrufu bize FASTAR’ı seçmemiz için güven verdi. Bu yeni nano alanlı zehirli boyanın bu gemilerin itme gücünü ve çevresel verimliliğini daha da artıracağından eminiz“ dedi.

İskenderun Gemi İşletmeciliği Genel Koordinatörü Ahmet Hamza

İskenderun Gemi İşletmeciliği Genel Koordinatörü Ahmet Hamza ise “Bir gemi operatörü olarak, ihtiyaç duyulan daha düşük boya miktarı ve hızlı kuruma ve servise alma özellikleri sayesinde havuzlama süresinin kısalacak olması çok çekici geldi. Ayrıca, uygulama sırasında Uçucu Organik Bileşik (VOC) emisyonlarında önemli bir azalma sağlayacaktır“ dedi.

Çevresel verimliliği artırmak için tasarlandı

Nippon Paint Marine Türkiye Genel Müdürü Kapt. Baybora Yıldırım

Nippon Paint Marine Türkiye Genel Müdürü Kapt. Baybora Yıldırım ise, yaptıkları anlaşmayla ilgili şunları söyledi: “Nippon Paint Marine’in uzun süredir müşterisi olan İskenderun Gemi İşletmeciliği, çevresel verimliliği artırmak için tasarlanmış çözümlere yatırım yapma geçmişine sahiptir. Şirket, gemilerin uzun süreli bekleme ve yatma dönemlerinde bile zararlı emisyonları düşürme ve daha iyi koruma sağlama kabiliyeti nedeniyle FASTAR’ı seçti.“

Önemli operasyonel tasarruf bekliyoruz

Nippon Paint Marine Avrupa Genel Müdür Yardımcısı Niko Yamanoue ise yakıt tasarrufu sağlayan ürünlerini şöyle anlattı: “FASTAR sisteminin avantajları gemi boyutuna ve işletim profiline bağlı olarak değişse de FASTAR, geleneksel SPC antifouling boyalara nazaran biyosit elüsyonunu yüzde 50’den fazla azaltabilir” diye ekledi. Denemeler sırasında 20’den fazla açık deniz gemisinde yapılan uygulama, toplam minimum kuruma süresinin, uygulama sırasındaki gerçek ortam sıcaklığına bağlı olarak diğer boya sistemlerine kıyasla yüzde 37’ye kadar azaltılabileceğini gösterdi. Bunun İskenderun için önemli operasyonel tasarruflarla sonuçlanmasını bekliyoruz” dedi.


Bunları da beğenebilirsin