Denizcinin anasayfası

İsrail, Yıldırım Holding’e ihale vizesi vermedi

İsrail, İsrail’in dünyaya açılan kapısı Hayfa Limanı ihalesine Yıldırım Holding’in katılmasını kabul etmedi.

Türk şirketi Yıldırım Holding’in 2 yıldır ilgilendiği İsrail’in en büyük limanı Hayfa için olumsuz sonuç geldi. İsrail Hükümeti, Türk şirketinin teklifini güvenlik endişesiyle kabul etmedi ve diskalifiye etti.

Dünya Gazetesi’nin haberine göre Türkiye ile İsrail arasındaki siyasi gerilim yerini normalleşme sürecine bırakırken, Tel Aviv Yönetimi ilginç bir adım attı. Gözler, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un Mart ayında Türkiye’ye yapacağı ziyaretteyken, İsrail Hükümeti, bir Türk şirketinin ihaleye katılımını engelledi.

Türkiye’nin yurtdışında faaliyet gösteren en büyük liman firmalarından Yıldırım Holding, 2020 yılında İsrail’in dünyaya açılan kapısı Hayfa Limanı’nın özelleştirilmesi için teklif vermişti. İşte o teklif reddedildi ve Türk şirketi Yıldırım Holding diskalifiye edildi.

Sebebi ulusal güvenlik

İhale komisyonu, Türk şirketlerinin bulunduğu konsorsiyuma yaptığı diskalifiye bildiriminde ulusal güvenlik endişelerini dile getiriyor. Açıklamayı Hükümete bağlı Devlet Şirketleri Kurumu’nun da başkanı olan Maliye Bakanlığı üst yöneticisi Ram Belinkov yaptı.


Bunları da beğenebilirsin