Denizcinin anasayfası

İsrail’li kargo firması, Blockchain Platformunu müşterilerine açtı

Koin Bülteni’nden Ali Emre Konakçı’nın haberine göre 14 Ocak tarihinde yapılan bir duyuruya göre:

İsrail’in en büyük kargo ve lojistik firması Zim, belirli işlemlerde elektronik konşimentoyu bütün müşterilerine sunabilmek için, kendi blockchain platformunu bütün kullanıcılarına açtı.

Firma geçtiğimiz yıl boyunca kendi blockchain tabanlı platformunda elektronik konşimento sürecini denedi.

Ve blockchain’in sadece mevcut kağıt tabanlı süreçleri değiştirmekle kalmayacağını, bunun yanı sıra e-mail, faks ve diğer kanallarla yapılan iş akışını da geliştirebileceğine karar verdi.

TradeWinds kaynağının aktardığı habere göre, platform üzerinde yakın zamanda yapılan iki işlem başarılı bir şekilde her biri iki saatten az sürecek şekilde gerçekleştirilmişti.

Ve bu işlemler blockchain tabanlı olmayan yollarla yapıldığında genel olarak birkaç gün hatta haftalar boyunca sürebilme ihtimali mevcuttu.

Blockchain tabanlı elektronik konşimento ile, süreç inanılmaz oranda kısaltılmakta.

Zim’in yeni girişimi olan blockchain tabanlı alım satım işlemleri özellikle Asya, Güney Afrika, Kuzey Amerika ve Akdeniz ülkeleri içerisindeki bütün müşterilere 2019 yılının ilk çeyreğinde açılacak.

Zim’in CIO’su Eyal Ben-Amram’ın yaptığı açıklamalara göre, maksimum oranda dijitalleşme şirketin stratejilerinden birisi olarak öne çıkmakta.

Alphaliner isimli lojistik veri sağlayıcısının aktardıklarına göre, Zim şuan yıllık olarak yapılan nakliye hacmine göre dünyanın en büyük 11. lojistik ve konteyner işletmecisi.

Geçtiğimiz yıl önde gelen Birleşik Arap Emirlikleri liman işletmecisi Abu Dhabi Ports da daha iyi kargo denetimi yapabilmek ve ticaret akışını arttırabilmek için Belçika ile uluslararası bir blockchain deneme süreci başlatmıştı.

 


Bunları da beğenebilirsin