Denizcinin anasayfası

İstanbul Yelken Kulübü’nde yeni dönem

Yönetim kurulundan 12 üyenin istifası üzerine İstanbul Yelken Kulübü’nde (İYK) Olağanüstü Genel Kurul toplantısı yapıldı.

Turksail.com‘un haberine göre, yönetim kurulundan 3’ü kadın 12 üyenin Ekim ayı sonunda istifası üzerine İstanbul Yelken Kulübü’nde (İYK) Olağanüstü Genel Kurul toplantısı yapıldı. Ahmet Saruhan’ın yerine kulübün eski Genel Sekreteri Ahmet Kara blok listesi ile tek aday olarak girdiği seçimden “başkan” olarak çıktı. Genel Sekreter ile birlikte yeni yönetim kadrosunda 15 kadın yer alıyor.

Bir üyelik başvurusunun reddedilmesi üzerine İstanbul Yelken Kulübü’nde yaşanan gelişmelerin ardından 12 yönetim kurulu üyesi Ekim ayı sonunda istifa edince yönetimi geçici olarak denetim kurulu üstlendi ve bir ay içinde olağanüstü genel kurul yapılması için ilana çıktı.

13 Kasım’da yeterli çoğunluk sağlanamadığı için bugüne (21 Kasım) ertelenen toplantı çoğunluk şartı aranmaksızın gerçekleşti.

Delmar Safety

En kalabalık genel kurul

Bugüne kadar gerçekleşen genel kurullar arasında 263 delege ile en yüksek sayıya ulaşılan toplantıda ilk konuşmayı yapmak üzere kürsüye 10 yıldan bu yana önce İYK başkanlığı ardından komodor olarak görevini yürüten Ahmet Saruhan geldi.

Saruhan, gerçekleştirdikleri faaliyetleri hakkında bilgi verdikten ve kulübe kattıkları değerlerden söz ettikten sonra, “Gece, gündüz demeden kulübüm için çalıştım ama en yakınlarımın ihanetine uğradım, sırtımdan hançerlendim” ifadelerini kullandı.

İYK’nın 2022’nin Şubat ayında olağan genel kurulunu yapacağını, ancak istifalar sonrasında olağanüstü genel kurul ile yönetimi bir an önce değiştirme gayreti gördüğünü söyleyen Saruhan, “İhanetle gelenler ihanetle giderler” deyince Divan Başkanı müdahale etti ve “Sayın başkan haziruna böyle hitap edemezsiniz. Lütfen söyleminizi yumuşatın” şeklinde bir uyarı yaptı.

Ardından, seçimde tek aday olan kulübün eski genel sekreteri Ahmet Kara kürsüye geldi.

Kadro gençleşti, kadınlar öne çıktı

İstanbul Yelken Kulübü’nde gerek sporcu gerek sosyal tüm üyeleri kavrayıcı bir yönetim sergileyeceklerini belirten Kara, “Asil ya da yedek üye ayırımı olmaksızın hep birlikte çalışacağımız arkadaşlarımızı tanımanızı istiyorum” diyerek listesinde yer alan yönetim kadrosunun tamamını yanına çağırdı.

Yönetim kadrosunun hayli “gençleştiği” ve kadınların ön planda olduğu dikkat çekti. Listeye göre İYK’nın 69 yıllık tarihinde ilk kez genel sekreterlik görevine bir kadın üye aday gösterilmişti. Yönetimdeki kadın sayısı diğer kurullarda yer alanlarla birlikte 15’e yükselmişti.

Beklentilerin aksine son derece sakin bir ortamda gerçekleşen Olağanüstü Genel Kurul’da daha sonra seçime geçildi. Ahmet Kara ve listesi 263 delegeden 226’sının oyunu alarak İYK’nın yönetimine getirildi. 7 oy ise geçersiz sayıldı. 30 delegenin oy kullanmadığı görüldü.

İYK’yı genel kurula taşıyacak kadro

Komodor: Ahmet Kara
Genel Sekreter: Billur Arıkan
Viskomodor: Gül Çelikel
Viskomodor: Koru Sarıkaya
Muhasip Üye: Talat Uludağ

Yönetim Kurulu (Asil)

Batur Taşman
Semih Öneren
Yavuz Dinar
Cem Önenç
Bökehan Şahbaz
Ayşe Yılmaz

Yönetim Kurulu (Yedek)

Engin Deniz
Sema Suntay
Berrin Beksaç
Adnan Altan
Mehmet Oruçoğlu
Tarkan Kara

Denetim Kurulu (Asil)

Ömer Öncel
Hüseyin Kalender
Gülgün Yüceer

Denetim Kurulu (Yedek)

Cengiz Süer
Bertan Yördem
Tuncay Tanrıverdi

Haysiyet Divanı (Asil)

Mustafa Rumelili
İzzet Somran
Melih Berk
Mustafa Ünel
Uğur Poyraz
Nilüfer Hızar
Tufan İlhan

Haysiyet Divanı (Yedek)

Pınar Coşkuner Genç
Emin Yargan
Arif Germiyanoğlu
Tuncay Kaplan
Nihat Yenel
Fatih Özmen
Arzu Döker

Üye Kabul ve Sicil Kurulu (Asil)

Müge Sili
Gülçin Ergun
Aylin Aybers Suntay
Ayben Önol
İhsan Karavelioğlu

Üye Kabul ve Sicil Kurulu (Yedek)

Selma Uca
Mihri Ereş
Deniz Akyıldız
Ertuğrul Arca
İrfan Gezici


Bunları da beğenebilirsin