Denizcinin anasayfası

Kapt. Oğuz Kök’ü kaybettik (GÜNCELLEME)

İTÜ Denizcilik Fakültesi 1983 güverte mezunu Kök, NEW SIHAM gemisini kılavuzlarken denize düşerek hayatını kaybetti.

GÜNCELLEME

Kılavuz Kaptan Oğuz Kök’ün cenazesinin 5 Şubat 2024 Pazartesi (yarın) saat 10.30’da Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM) Beylerbeyi Yerleşkesi’nde yapılacak resmi törenin ardından Sahrayıcedit Cami’nde kılınacak öğle namazının devamında Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verileceği öğrenildi.

*****

İstanbul Boğazı Güney girişinde Cook Adaları bandıralı 176 metrelik NEW SIHAM gemisine çıkan Kılavuz Kaptan Oğuz Kök denize düşerek hipotermi nedeniyle hayatını kaybetti.

Makinistin de bilinci kapandı

Bot mürettebatının Kök’ü almak için uzun süre uğraştıkları,  bu sırada yardım için denize atlayan botun makinistinin de bilincini kaybettiği öğrenildi. Kök’ün yarım saat kadar suda kaldığı için oluşan hipotermi sonucu hayatını kaybettiği öğrenildi. Uzmanlara göre botlarda denizden insan alma aparatının mecburi hale getirilmesi gerekiyor.

Kıyı Emniyeti’nden açıklama

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Bu sabah, İstanbul Boğazı güney girişinde kılavuzluk hizmeti vermek için gemiye katılırken, transfer esnasında denize düşen Kılavuz Kaptanımız Oğuz KÖK şehadete ermiştir. Deniz şehidimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine, sevenlerine ve denizcilik camiasına sabırlar diliyoruz” denildi. Kök’ün İTÜ Denizcilik Fakültesi 1983 güverte mezunu olduğu öğrenildi.

Cesaret ödülü almıştı

Kapt. Oğuz Kök, 21 Şubat 2002’de dümeni arızalanan ve jet yakıtı taşıyan “Genmar Star” tankeri Dolmabahçe Sarayı önlerinde durdurmayı başarmış ve büyük bir facianın önüne geçmişti. İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Meclis Toplantısı esnasında yapılan bir törenle TDİ İstanbul Liman İşletmesi’nde kılavuz kaptan olarak görev yapan Oğuz Kök’e plaket ve ödül verilmişti. Kök, “Bu plaketi bütün kılavuz kaptanlar adına alıyorum” demişti.

Denizcilik Dergisi olarak merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve denizcilik camiasına baş sağlığı diliyoruz.

Merhumun cenazesi yarın (05.02.2024) Pazartesi günü 10:30’da KEGM Beylerbeyi Yerleşkesinde yapılacak resmi tören sonrası Sahrayıcedit Camii’nde kılınacak öğle namazına müteakip Karacaahmet mezarlığına defnedilecektir.


Bunları da beğenebilirsin