Denizcinin anasayfası

Kılavuz Kapt. Oğuz Kök’e son veda

Gemiye çıkarken denize düşerek şehit olan İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) 1983 Gv. mezunu Kılavuz Kapt. Oğuz Kök son yolculuğuna uğurlandı.

Kılavuz Kapt. Oğuz Kök için Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü (KEGM) Beylerbeyi Yerleşkesi’nde tören düzenlendi. Oğuz Kök daha sonra Kadıköy Sahrayı Cedit Camisi’nde öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda defnedildi.

Şehit Kılavuz Kapt. Oğuz Kök için düzenlenen törene Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Durmuş Ünüvar, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Mustafa Bankoğlu, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Recep Düzgit, İMEAK DTO eski Meclis Başkanı Kapt. Salih Zeki Çakır, İMEAK DTO eski Yönetim Kurulu üyesi Kapt. Mustafa Can, İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Sosyal Yardım Vakfı (DEFAV) Başkanı Kapt. Koray Karagöz, Türkiye Denizcilik Federasyonu (TÜRDEF) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kapt. Ali Burçin Eke, İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunlar Derneği (DEFAMED)  Başkanı Ufuk Teker, Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği (TKKD) Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Muhammer Arslantürk, Emekli Baş Kılavuz Kaptan ve İlteriş Vakfı Yönetim Kurul Üyesi Kapt. Saim Oğuzülgen, Denizcilik Dergisi yazarı Kapt. Ömer Asmalı ile beraber Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çendik’in de aralarında bulunduğu STK temsilcileri katıldı.

Törende taziyeleri Kapt. Oğuz Kök’ün gözü yaşlı annesi Ruhiye Kök ile eşi Kamile Kök ve çocukları Gizem, Gökçe ve Özgür kabul etti.

Oğuz Ağabey’in ailesi bizlere emanet

Törende, Şehit Kılavuz Kapt. Oğuz Kök ve meslek şehitleri için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Törende konuşan Durmuş Ünüvar, “Görevi başında şehit düşen kılavuz kaptanımız, mesai arkadaşımız meslek büyüğümüz, çok tecrübeli bir denizciyi ebediyete uğurlamanın büyük üzüntüsü içerisindeyiz. Bakanımızın önceden planlanan programı gereği yurtdışında olduğu için katılamadı. Taziye dileklerini iletmemi istedi. Oğuz ağabeyin ailesi bize ve camiamıza emanettir. Başımız sağ olsun, Allah rahmet eylesin yeri mekânı cennet olsun” dedi.

 

Arslantürk: Acımız çok büyük

TKKD Başkanı Muhammer Arslantürk ise şunları söyledi: “Acımız çok büyük. Ben hiç böyle bir törende konuşma yapmamıştım. Oğuz Ağabey bizim çok kıymetlimizdi. Hepimizin çok sevdiği, çok değer verdiğimiz bir ağabeyimizdi. Benim yakışıklı ağabeyimdi. Ona hep yakışıklı ağabeyim derdim.

Bu üçüncü oldu benim meslek hayatımda. Son olmasını arz ediyorum. Böyle bir kazanın tekrar edilmemesini arzu ediyorum. Oğuz Ağabey cesaret ödülüne aday gösterilen çok kıymetli bir meslektaşımızdı. Dolmabahçe önünde tanker makine arızası yaptığında çift demirle gemiyi durdurup İstanbul’u büyük bir felaketten kurtarmıştı. 3-5 dakika geç bir kararla yapılsaydı İstanbul şimdi böyle olmayacaktı demişti. Ödülünü alırken de Deniz Ticaret Odası’nda bunu tüm meslektaşlarım, kılavuz kaptanlar adına almıştı Oğuz Ağabey’im.

Biz onu hep gemiye gönderirken Allah Selamet Versin diyerek gönderiyorduk. Yolun açık olsun diye gönderiyorduk. Şimdi hepimiz Oğuz Ağabey’imizi rahmetle uğurluyoruz. Yüce rabbim yolunu her zamanki gibi açık etsin. Deniz insanlarının, gemi insanlarının özellikle transfer esnasında bu tarz acı kaza sonuçlarıyla karşılaşmaması adına önemli emniyet tedbirlerinin, eğitimin transfere maruz kalan insanlara verilmesini istiyoruz. Başımız sağ olsun. Aynı vardiyada yıllardır birlikte çalıştık. Bizler için tarif edilemez bir şey bu. Hepimizin başı sağ olsun.”

 

 

 

 


Bunları da beğenebilirsin