Denizcinin anasayfası

Karadeniz’de mayın alarmı! SAS timleri müdahale ediyor

Karadeniz'de 3. mayın tespit edildi. SAS timleri Kefken açıklarında bulunan mayına müdahale ediyor

Milli Savunma Bakanlığı, Karadeniz’de 3. mayının tespit edildiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, “Kefken açıklarında tespit edilen mayın benzeri cisim Deniz Karakol uçağımız tarafından mayın olarak teşhis edilmiştir. Bölge emniyete alınmıştır. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı SAS timleri tarafından mayına müdahale edilmektedir” ifadeleri yer aldı.

Milli Savunma Bakanlığı, Karadeniz’de Kocaeli’nin Kandıra ilçesinin Kefken mahallesi açıklarında bir mayın daha tespit etti.

Müdahale ediliyor

Milli Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) yapılan açıklamayla Kefken sahili açıklarında mayın benzeri bir cisim tespit edildiği bildirildi. Liberya bandıralı CS Cihan adlı yük gemisi seyir halindeyken denizde tespit ettikleri bir cismi Liman Başkanlığı’na bildirdi. Ardından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Deniz Karakol uçağıyla bölgede yapılan incelemede cismin mayın olduğu tespit edildi. Kıyıdan yaklaşık 57 kilometre açıkta görüldüğü tespit edilen mayınla ilgili Deniz Kuvvetleri’ne ait SAS timleri bölgeye giderek güvenlik önlemi aldı. Ayrıca mayının bulunduğu bölgenin koordinatı çevrede bulunan deniz araçlarına bildirildi. Çalışmalar devam ediyor.

Karadeniz’de 3 mayın bulundu

Bakanlık’tan geçtiğimiz günlerde de yapılan açıklamada, “Bugüne kadar, 26 Mart’ta İstanbul Boğazı (batısı) yaklaşma sularında ve 28 Mart’ta İğneada açıklarında tespit edilen toplam 2 adet mayın SAS timlerimizce etkisiz hâle getirilmiştir. Ayrıca Romanya tarafından da Köstence açıklarında bir adet mayın tespit ve imha edilmiştir” ifadeleri kullanılmıştı.


Bunları da beğenebilirsin