Denizcinin anasayfası

Karpowership, Küba’nın enerjisini artırmaya devam ediyor

Türk enerji şirketi Karpowership’in, Küba’ya gönderdiği yedinci enerji gemisi de Mariel'e konuşlandı.

Karpowership, Küba’nın devlet elektrik şirketi La Empresa (Energoimport) ile 110 MW’lık üç enerji gemisi için Ekim 2018’de bir sözleşme imzalamıştı.

Powership Barış Bey ve Powership Esra Sultan Haziran 2019’da Mariel’e konuşlanırken, Powership Ela Sultan ise Kasım 2019’da faaliyete geçmişti. Bu enerji gemileri Ulusal Şebeke SEN’e bağlanarak 110 MW güç üretti ve Kasım 2019’da kontrat kapasitesi 144 MW’a çıkarıldı.

Kapasitenin 300 MW’a çıkarılması ve sözleşme süresinin 18 yıl daha uzatılması için, Kasım 2021’de yeni bir sözleşme imzalandı. Bu sözleşme kapsamında Karpowership’in, Küba’da gücü 420 MW olan altı adet enerji gemisi bulunuyordu.

Türk enerji şirketi Karpowership, 15 Kasım 2022’de Latin Amerika’daki ilk müşterisi Küba’ya 110 MW elektrik üretim kapasiteli yeni bir enerji gemisi daha konuşlandırdı.

Enerji gemilerini, bugün ülkede yaşadıkları enerji krizini hafifletmek için hızlı bir alternatif olarak gördüklerini kaydeden Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel, Haziran ayında bir termoelektrik santrali kurmanın dört veya beş yıllık bir yatırım gerektirdiğini ekleyerek; “Bu nedenle son iki yıldır mobil elektrik üretim santrallerine, mavna kiraladığımız ve hemen elektrik üretimine sahip olduğumuz bir işletmeye yöneldik. Zaman alıcı bir yatırım değil.” diye konuştu.


Bunları da beğenebilirsin