Denizcinin anasayfası

MÜREN dışa bağımlılığı azaltacak

TÜBİTAK ve ARMERKOM tarafından milli savaş yönetim sistemi MÜREN'le savaş yönetim sistemi konusunda dışa bağımlılığın ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Milli Su altı Savaş Yönetim Sistemi (MÜREN) Tübitak Bilgem ve Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Araştırma Merkezi Komutanlığı (ARMERKOM) ortaklığında Deniz Kuvvetleri envanterindeki denizaltılar için geliştirilen bir savaş yönetim sistemi olarak geliştirildi.

Preveze sınıfı denizaltılar için Tübitak ve ARMERKOM tarafından milli savaş yönetim sistemi MÜREN geliştiriliyor. MÜREN’ le birlikte savaş yönetim sistemlerinde dışa bağımlılığın ortadan kalkması hedefleniyor. TCG Preveze denizaltısına entegre edilen bu sistemle, milli torpido Akya’nın atış testleri başarıyla tamamlanmıştı.

MÜREN Savaş Yönetim Sistemi yapısında çok sayıda farklı tipte sensör bulundururken, seyir ve silah sistemlerinin idame edilebildiği kompakt bir sistem olma özelliğini de taşıyor, böylece MÜREN ile birlikte denizaltılara entegre savaş yönetim sistemi konusunda dışa bağımlılığın da ortadan kaldırılması hedefleniyor.
Başta envanterdeki dört adet Preveze sınıfı denizaltılara entegre edilmesi planlanan MÜREN Sistemi komuta kontrol, atış kontrol, denizaltı seyrüseferi ve sonar veri işleme öncelikli olmak üzere tüm işlemleri gerçekleştirebilecek kabiliyette olması amaçlanıyor.

MÜREN Savaş Yönetim Sistemi’nin başlıca özellikleri:
Komuta kontrol
Atış kontrol
Torpido atabilme
Hareket analizi ve iz yönetimi
Farklı sensör tipleriyle entegre çalışabilme kabiliyeti
MÜREN Savaş Yönetim Sistemi’nin bir diğer önemli özelliği ise Roketsan Akya 533 milimetre ağır torpido gibi diğer yerli ve milli sistemleri ile çalışabilmesi ,Tübitak Bilgen bu doğrultuda MÜREN’le beraber kullanılması hedeflenen iki adet sonar üzerine çalışmalarını gerçekleştirmekte.


Bunları da beğenebilirsin