Denizcinin anasayfası

Karpowership Ukrayna’ya enerji verecek

Karpowership, Ukrayna’ya enerji sağlamak için gemilerini Odeasa’ya göndermek üzere görüşmelerde bulunuyor.

Nikkei Asia’nın haberine göre, kış yaklaştıkça Ukrayna’da enerji kaynaklarına ilişkin korkular arttı. Avrupa Birliği ayrıca ülkeye nasıl daha fazla elektrikli ekipman tedarik edileceği konusunda görüşmelerde bulunuyor.

Karpowership Ticari Faaliyetler Direktörü Zeynep Harezi, “Odesa valiliği ve Ukrayna’nın elektrik şirketi Ukrenergo ile Odesa açıklarında, toplam 300 megavatlık üç enerji gemisi yerleştirmek için görüşüyoruz. Teknik ve ticari konularda anlaşmaya varıldığında, “Hem operasyon ve bakım ekiplerimiz hem de varlıklarımız açısından güvenlikle ilgili parametreleri belirlememiz gerekiyor. Bu parametreleri güvence altına alabilirsek, projeye devam etmek isteriz.” dedi.

Bu anlaşmanın BM desteğine ihtiyaç duyabileceğini öne süren Harezi, “Bu projeyi gerçekleştirmek için, tahıl anlaşmasının sahip olduğu aynı türde muafiyetlerle; Birleşmiş Milletler düzeyinde bir yeşil ışığa ihtiyacımız olacağını düşünüyorum. Gemiler hazır ve devreye alındı, ihtiyaç ve onaylara bağlı olarak gemileri üç hafta kadar kısa bir sürede konuşlandırabiliriz.” dedi.

Üç geminin sağlayabileceği 300 MW, tam kapasitede 1 milyon eve güç sağlayacak.


Bunları da beğenebilirsin