Denizcinin anasayfası

Kerç Boğazı faciasında cezasızlık endişesi

Kerç Boğazı’ndaki patlamada ölen ve kaybolan 20 gemicinin yakınları, hiçbir resmi evrakta isimleri olmayan gemi sahiplerinin ceza almadan kurtulabileceği endişesi taşıyor.

Tanzanya bayraklı Candy ve Maestro isimli iki gemi LPG kaçaklığında kullanılıyordu. Toplam 32 mürettebatı bulunan gemiler, 21 Ocak 2019 günü, Karadeniz ile Azak Denizi’ni birleştiren Kerç Boğazı’nda gemiden gemiye LPG transferi yapmak için yan yana geldi. Transfer sırasında sızan gaz patladı. Her iki gemide bulunan Erdoğan Çetinok(46), Sinan Karabulut(23), Semih Solak(26) ve Yüce Karanki(33) ile 6 Hint vatandaşı hayatını kaybetti. Kamil Arkan Özyurt, Sinan Elik, Ahmet Gürdağ, Tayfun Dirik ile 6 Hint vatandaşı ise kayboldu.

Sekiz kişiye dava açıldı

Candy gemisinin kaptanı Eralp Akat (40) ile Maestro gemisinin kaptanı Ozan Güleç(37) tutuklandı. Soruşturma sonunda, kaptanların yanı sıra hiçbir evrakta isimleri geçmeyen gemi sahipleri Ayhan Özbey(40), Erkan Düzgören(40) ve ağabeyi Serkan Düzgören(41) iye Mehmet Erdem Erimez(40), Özgür Erkoç(39) ve Yakup Keskin(31) hakkında da taksirle ölüme neden olma suçundan 15’er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Duruşma ertelendi

Bakırköy 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın son duruşması dün görüldü. Ölenlerin ailelerinin avukatı Oğuzhan Hüsünbeyi, gemilere Türkiye’de denetim yapmayan yetkililerin ve gemi sahiplerinin tespit edilmesini istedi. Mahkeme talepleri reddederek duruşmayı erteledi.

Bir adım ilerleyemedik

Duruşma çıkışı konusan Candy gemisinde ölen çarkçı Erdoğan Çetinok’un kız kardeşi Hülya Çetinok, “Aylardır bu davaya gidip geliyoruz. Hala bir adım ilerleyemedik. Kerç Boğazı’ndaki cinayetlerin aydınlatılmasını ve adalet sağlanmasını istiyoruz. O gemideki yangın hala bizim yüreğimizde” dedi.

Suçlular tutuklansın

Candy gemisinde ölen Üçüncü Kaptan Yüce Karanki’nin annesi Hatice Karanki ise, “Benim 33 yaşında oğlum gitti. Onun da hayalleri vardı. Oğlumu bir daha kimse geri vermeyecek. 20 can gitti hiçbir tutuklu yok, bir adım ilerleme yok. Kime sesimizi duyuracağız. Ben çocuğumun mezarına gidiyorum, gidemeyenler var. Adalet yerini bulsun suçlular tutuklansın” diye konuştu.


Bunları da beğenebilirsin