Denizcinin anasayfası

Marmara Denizi’nin durumu perişan!

Günlerdir Marmara Denizi’ni etkisi altına alan deniz salyası uydu fotoğraflarından da görünür hale geldi.

Marmara Denizi’nde aylardır etkili olan ‘müsilaj’ yani deniz salyası uydudan da görünür hale geldi. Uydu fotoğraflarında salyanın Marmara Denizi’nin büyük bir bölümünde etkili olduğu ve Mudanya açıklarında ise halka oluşturduğu görüldü.

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Barış Önol’ün yayınladığı 4 Mayıs tarihli uydu fotoğrafında müsilajın boyutunun Marmara’da ulaştığı boyutu ortaya koyuyor.

Fotoğrafta denizin bir çok noktasında sarı şekilde görülen müsilaj, Mudanya açıklarında halka oluşturduğu, Gemlik Körfezi kıyılarında da yoğunlaştığı görülüyor.

Mudanya sahilini de kapladı

Bursa’nın Mudanya ilçesinde deniz salyasından kaynaklanan bir tabakayla kaplanan sahil, ilginç görüntü oluşturdu.  Yaklaşık 2 aydır farklı seviyelerde oluştuğu gözlenen deniz salyasının bir ay içerisinde kaybolması bekleniyor.

Aylardır balıkçılara zor anlar yaşatan deniz salyası, Mudanya Yat Limanı’ndaki teknelerin etrafını çevreledi. Deniz kirliliğinine neden olan deniz salyasını görenler ise şaşkınlık yaşadı.


Bunları da beğenebilirsin