Denizcinin anasayfası

Koronavirüse karşı özel boya

Japonya’nın en köklü ve küresel Boya markası “Nippon Paint” ile ABD merkezli teknoloji şirketi “Corning Inc.” bilim insanları boyalı yüzeylerden virüs bulaşmasına karşı korunmak için özel bir kaplama geliştirdi.

Nippon Paint’in hastane kullanımı için geliştirdiği “Antivirüs Çocuk Boyası” (Antivirus Kids Paint), virüslere karşı, hastane yüzeylerine yapışmayı önlemek için tasarlanmış yeni bir teknoloji olan Corning Guardiant ™ Antimikrobiyal parçacıkları içeriyor.

Diğer virüsleri de öldürüyor

Delmar Safety

Uzmanlar, çevresel koşullara bağlı olarak virüslerin bazı yüzeylerde birkaç gün yaşayabileceğini tahmin ediyor. Nippon Paint ve Corning, yüzeylere uygulanan antiviral kaplamaların sağlık çalışanlarına virüslere karşı ek bir koruma katmanı sağlayabileceğine inanıyorlar. Nippon Paint’in Antivirüs Çocuk Boyası, Ocak 2020’de ABD’de Microchem Laboratory tarafından test edildi ve sonuçlar kaplamanın Feline Coronavirüs’ün yüzde 99,9’dan fazlasını pasifine ettiğini gösterdi. Feline Calicivirus ise insan norovirüsünü tespit etmek için uygun bir referans olarak ABD Çevre Koruma Ajansı tarafından onaylandı.
Bu yeni kaplama ayrıca Staphylococcus aureus, Escherichia coli ve Pseudomonas aeruginosa gibi zararlı bakterileri de öldürüyor.

Hastaneye bağış yaptılar

Nippon Paint ve Corning Inc, Çin’in Hubei Eyaletindeki dört hastaneye toplam 5 milyon Yuan değerinde Nippon Paint Antivirüs Çocuk Boyası bağışladı. Nippon Paint Çin’in Ülke Başkanı Eric Chung, “Koronavirüs salgını bir kez daha son derece yenilikçi olmamızı sağladı ve antivirüs kaplamanın gelişimini, testlerini ve üretimini tamamlamak için Corning ile birlikte çalışmaktan mutluluk duyuyoruz. Bunun, ön sağlık uzmanlarına virüsle savaşırken değerli destek sağlayacağını umuyoruz” dedi.

Corning Incorporated’ın departman Başkan Yardımcısı ve Program Direktörü Dr. Joydeep Lahiri ise, “Corning Guardiant ™ Antimikrobiyal parçacıklar kullanarak Nippon Paint tarafından oluşturulan boyanın, hastanelerin ve tıp merkezlerinin boyalı yüzeylerinde virüslerden bulaşma riskini azaltarak ek bir koruma katmanı sunabileceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Kaplamanın özellikle hastaneler ve sağlık hizmetleri ortamlarının virüsten korunması amacıyla geliştirildiği vurgulanırken, Conbulk Gemi Yönetim Şirketi Genel Müdürü Dimitris Dalakouras ise mürettebat güvenliğinin en büyük endişeleri olduğunu, bu kaplamanın denizcilik endüstrisinde geniş uygulama sahası bulabileceğini, hastane gemilerinde kullanılabileceğini; kaplamanın bunun dışında yolcu gemileri ve diğer tüm ticari gemilerdeki yüzeyleri korumak için de rahatlıkla kullanılabileceğini söyledi.


Bunları da beğenebilirsin