Denizcinin anasayfası

Kruvaziyer şirketleri Biden’le davalık oldu

Floridalı şirketler ABD kruvaziyer endüstrisinin bir yıl süreyle durdurulması üzerine Başkan Joe Biden yönetimine dava açtı.

Florida eyaletinde faaliyette bulunan kruvaziyer şirketleri, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin ABD kruvaziyer endüstrisinin bir yıl süreyle durdurulması üzerine Başkan Joe Biden yönetimine dava açtı.

Tampa’da Cumhuriyetçi Florida Başsavcısı Ashley Moody tarafından açılan dava, mahkemeden CDC’nin emrinin uygulanmasını engelleyen bir tedbir kararı çıkarmasını ve Mart 2020’den bu yana sektördeki “ülke çapında kilitlemeyi” hızla kaldırmasını istedi.

ABD yolcu gemisi endüstrisi için önemli bir merkez olan Florida’da, salgın başladığından bu yana limanlarınişletme gelirlerinde neredeyse 300 milyon dolarlık bir düşüş yaşandı.

Florida Valisi Ron DeSantis’de kruvaziyer turizminin yeniden başlamasına destek verirken, “Yolcu gemilerimizin ve onların çalışanlarının işe geri dönmelerine ve güvenli bir şekilde yeniden yelken açmalarına izin vermeliyiz” dedi.

Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki, gazetecilere dava hakkında “CDC kılavuzu verilere, sağlık ve tıbbi kılavuzlara dayanıyor” diyerek davayla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Florida açılan engelleme kararıyla ilgili görüş bildiren bir yargıç, geçim kaynakları kruvaziyer endüstrisine bağlı olan yaklaşık 159 bin çalışanın çok zor durumda kalacağını açıkladı.

Carnival Corp, Norwegian Cruise Line ve Royal Caribbean Cruises’ı temsil eden Cruise Lines International Association, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, CDC rehberinin, yolculukları yeniden başlatmak için “makul bir zaman çizelgesi” olmadığı anlamına geldiğini söyledi.

Norveç Pazartesi günü, yolcuların ve mürettebat üyelerinin COVID-19’a karşı tamamen aşılandığı yolculuklar için Temmuz ayına kadar yolculukların yeniden başlatılmasını önerdi.


Bunları da beğenebilirsin