Denizcinin anasayfası

Nusret-2021’de Kuzgun Füzesi’ne yoğun ilgi

18-28 Ekim 2021 tarihleri arasında düzenlenen Nusret-2021 Mayın Harbi Davet Tatbikatı devam ediyor.

Nusret-2021 Mayın Harbi Davet Tatbikatı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2 (SNMCMG-2), NATO Deniz Araştırma ve Deney Merkezi (CMRE), NATO Deniz Mayın Harbi Mükemmeliyet Merkezi (NMW COE) ile dost ve müttefik ülkelerin iştirakiyle Kuzey Ege’de icra ediliyor.

Tatbikatta mayın harbine yönelik planlama, icra ve değerlendirme hususlarında senaryoya dayalı ve gerçek şartlara yakın bir ortamda eğitim imkânı sağlanarak farklı mayına karşı tedbir (MKT) unsurları arasındaki işbirliği ve birlikte çalışabilirliğin geliştirilmesi hedeflendiği açıklandı.

Delmar Safety

Kuzgun’u incelediler

Türk ve yabancı askeri heyetler, Nusret-2021 Davet Tatbikatında TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen yerli ve milli sistemleri incelediği görüldü. Kuzgun-KY, Kuzgun mühimmat ailesinin katı yakıt roket motorlu üyesi, 40 km menzile sahip ürün karadan ve deniz araçlarından ateşlenebilecek.

Türk hücumbotları, karakol botları, insansız deniz araçları ve hava araçlarından ateşlenebilecek füze oldukça önemli güç çarpanı olacak. Son zamanlarda oldukça rağbet gören, deniz ve hava platformlarına entegre edilen İsrailli Spike Nlos füzesi 25 km menzile sahip Kuzgun’un 40 km menzile sahip olduğu öğrenildi.

Türk Deniz Kuvvetlerine önemli yetenekler kazandıracak olan Kuzgun-KY’nin çok ciddi bir ihracat potansiyeli bulunduğu açıklandı.


Bunları da beğenebilirsin