Denizcinin anasayfası

Ömer Pekin Baran son yolculuğuna uğurlandı

Türkiye’nin ilk armatörlerinden Hayri Baran’ın oğlu Ömer Pekin Baran hayatını kaybetti.

Türkiye’nin ilk armatörlerinden Hayri Baran’ın oğlu Ömer Pekin Baran İstanbul’da hayatını kaybetti. Uzun zamandır Alzheimer ve akciğerindeki tümörle mücadele eden Ömer Pekin Baran, dün Teşvikiye Camisi’nden son yolculuğuna uğurlandı.

Denizcilik sektörü ve denizcilik eğitimine büyük katkıda bulunan Ömer Pekin Baran, dünyaca ünlü piyanist Süher Pekinel ile 33 yıldır evliydi. Babaları Hayri Baran’ın vefatının ardından iki kardeş Mehmet Ekin ve Ömer Pekin Baran şirketin yönetimi konusunda anlaşamadılar. Mahkemelik olan Ömer Pekin Baran aile şirketi Baran Denizcilik’te kalırken, Mehmet Ekin Baran yeni bir armatörlük şirketi kurdu. İki kardeş arasındaki kavga o kadar büyüdü ki, babalarından kalan Sait Halim Paşa Yalısı’na komşu yalı icradan satışa çıktı. Yeniköy, Köybaşı Caddesi’ndeki 3 katlı, 15 odası ve 8 banyosu bulunan yalıyı 2013 yılında Dilek Sabancı satın aldı.

Kızı da denizci

Ömer Pekin Baran, Deniz Ticaret Odası’nın ve Türk Deniz Eğitim Vakfı’nın kuruculuğu görevlerinde de bulundu. Ömer Pekin Baran’ın oğlu Emre Hayri Baran mimari alanında çalışırken, kızı İdil Baran Sualp ise aile mesleği olan denizciliği seçti.

Ulus Mezarlığı’nda toprağa verildi

Yıllardır Alzheimer ve akciğerindeki tümörle mücadele eden Ömer Pekin Baran önceki gün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Ömer Pekin Baran için dün Teşvikiye Camisi’nde cenaze töreni düzenlendi. Törende bir çok denizci de hazır bulundu. Ömer Pekin Baran cenaze töreninin ardından Ulus Mezarlığı’nda toprağa verildi.


Bunları da beğenebilirsin