Denizcinin anasayfası

Pakistan’ın ilk MİLGEM’i suyla buluştu

Türkiye tarafından Pakistan için inşa edilen dört PN MİLGEM'den ilki olan F-280 Babür denize indirildi.

Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ (ASFAT) ile Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı arasında Eylül 2018’de imzalanan sözleşme kapsamında Pakistan için inşa edilecek dört PN MİLGEM’den ilki olan F-280 Babür, bugün düzenlenen törenle suya indirildi. İlk etapta İstanbul ve Karaçi’de inşa edilecek birer korvetin 2023’te Pakistan Deniz Kuvvetleri’ne katılması planlanırken, diğer 2 gemi ise 2024’te donanmaya katılacak. Tüm gemiler Türk Loydu tarafından klaslanıyor.

Denize indirme törenine katılan Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Pakistan ve Türkiye’nin farklı dil ve kültüre sahip tek bir halk olduğunu belirterek “Pakistan, Kuzey Kıbrıs’taki Kıbrıs Türkü kardeşlerimizin yanındadır” dedi.

Benzer tehditlerle karşı karşıyayız

MİLGEM savaş gemisinin denize indirilmesinin ve açık deniz karakol gemisi projesinin yürütülmesinin Pakistan ve Türkiye arasındaki savunma alanında güçlü iş birliğinin kanıtı olduğunu söyleyen Alvi, “iki ülkenin benzer sınamalar ve tehditlerle karşı karşıya olduğunu, başta savunma ve güvenlik olmak üzere çeşitli alanlarda ortaklığını derinleştirdiğini” vurguladı. Alvi, “Pakistan, Türk savunma ürünleri için en geniş pazarlardan biri ve ortak iş birliği için fırsatlar büyük” dedi.

Kardeşliğimiz tarihin derin geçmişine kadar uzanıyor

Savunma sanayii alanında somut işbirliği projelerinden mutluluk duyduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, “Pakistanlı kardeşlerimizi bu ülkeye ihraç edilen 4 MİLGEM korvetinin ilkinin denize indirilmesi münasebetiyle kendilerini ülkemizde ağırlamaktan memnuniyet duyuyorum. Pakistan 14 Ağustos 1947’den beri merhum Muhammet Ali Cinnah’ın işaret ettiği şekilde birlik, inanç, disiplinle yoluna devam ediyor. Türkiye ve Pakistan arasındaki kardeşlik bağlarının kökleri tarihin derin geçmişine kadar uzanıyor. İlişkilerimizi her alanda ileriye götürmek için çalışmalarımızı kesintisiz sürdürüyoruz. Bugün ilk gemisinin açılışını yapmakta olduğumuz MİLGEM korveti yanında ortak projelerimiz bulunuyor. Pakistan’la aramızdaki güçlü siyasi ilişkilerimizin ve savunma sanayiimizdeki ilişkilerin ticari ilişkilerimize de yansımasını istiyoruz.” diye konuştu.


Bunları da beğenebilirsin