Denizcinin anasayfası

Sahte kiracı tuzağına dikkat

Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği’nin (KOSDER) üyeleri arasında fikir alışverişi ve bilgi paylaşımını sağlama adına düzenlediği 1. Serbest Kürsü toplantısı 18 Aralık 2018 Salı günü gerçekleştirildi.

Toplantıya İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı ve KOSDER Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Çakır, TOBB Deniz Ticaret Odaları Konsey Başkanı Cengiz Kaptanoğlu, KOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kocabaş, Yönetim Kurulu Üyeleri, üyeler ve üye temsilcileri katılım sağladı.

Dernek Müdürü/İK Danışmanı Tibet Özay’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen Serbest Kürsü’nün açılış konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kocabaş, organizasyona gösterilen ilgiden dolayı katılımcılara teşekkür etti. 2018’i aktif ve KOSDER’in hedeflerine uygun bir şekilde değerlendirdiklerini ifade eden Hüseyin Kocabaş, yıl içerisinde gerçekleştirilen aktiviteler hakkında davetlileri bilgilendirdi. Geleceğe dair açıklamalarda da bulunan Başkan Kocabaş, 2019’da da KOSDER olarak sektörün her alanında verimli olma adına çalışmaların sürdürüleceğini vurguladı.

Programda ele alınacak konular hakkında bilgi veren Kocabaş, Koster Yenileme Projesi başta olmak üzere uzmanlar tarafından sunumu yapılacak her konunun ayrı ayrı denizcilik sektörü için önem arz ettiğini dile getirdi. Aynı zamanda Başkan Kocabaş, ilki düzenlenen ‘Serbest Kürsü’ toplantısının geleneksel hale getirileceğinin de müjdesini verdi.

Hüseyin Kocabaş’ın ardından kürsüye çıkan İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı ve KOSDER Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Çakır, ‘Koster Yenileme Projesi’nin geçmişi, bugünü ve geleceğine dair üyeleri detaylı bir şekilde bilgilendirdi. Çakır, idare ile yapılan görüşmeler neticesinde KOSGEB desteği ile projenin yeniden hayata geçebileceği vurgusunu yaptı. Salih Zeki Çakır, konuyla ilgili gelişmeleri denizcilik sektörü ve kamuoyuna aktarmaya devam edeceklerini bildirdi.

Salih Zeki Çakır’ın konuşmasının sonrasında Avukat Ahmet Çan Bozkurt ve Avukat Çağdaş Kırcalı, ‘Gemilerdeki Sosyal Güvenlik Durumu’ konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

Bozkurt ve Kırcalı’nın ardından Deniz Ticaret Odası Mali Danışmanı Murat Erişti, ‘Yurt dışında Şirket Kurma Mevzuatı’ hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Daha sonra İstanbul Deniz Otobüsleri Hukuk Danışmanı Avukat Ömer Tosun, ‘6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’ çerçevesinde dikkat edilmesi gereken hususları ve neler yapılması gerektiğini anlattı.

Avukat Ömer Tosun’un ardından söz alan KOSDER Yönetim Kurulu Üyesi Engin Dönmez ise sahte kiracıların tuzağına düşmemek için alınacak önlemleri ve dikkat edilmesi gerekenleri üyelere aktardı.

Son olarak Marmara Üniversite Öğretim Üyesi ve Rana Denizcilik Teknik Müdürü Murat Bakal, tüm sektörü yakından ilgilendiren Balast Suyu Arıtma Sistemi’nin mevcut gemilere entegrasyonu ile ilgili merak edilenler ve sürecin nasıl işleyeceği konusunda sunum yaptı.

Sunum yapan katılımcılara plaket takdiminin ardından ‘Serbest Kürsü’ toplantısı sona erdi.

[g-gallery gid=”3003″]


Bunları da beğenebilirsin