Denizcinin anasayfası

Sanmar, İngiltere’ye iki römorkör daha teslim etti

Sanmar Tersaneleri, İngiltere'li römorkör şirketi SMS Towage'a iki römorkör daha teslim etti.

Daha önce Türkiye’de Sanmar’ın kendi filosunda görev yaparken Sırapınar XVIII ve Sırapınar XV olarak bilinen ve Trueman ve Kingsman olarak yeniden adlandırılan römorkörler, Birleşik Krallık’ta Humber, Bristol Kanalı, Belfast, Portsmouth, Teeside ve Tyne Nehri’nde stratejik olarak konumlanmış bir römorkör filosuna sahip yeni sahipleri SMS Towage’a teslim edildi.

SMS Towage’a ilk teslimini 2008 yılında Scotsman adlı römorkör ile gerçekleştiren Sanmar, bu iki römorkör ile teslim ettiği toplam römorkör sayısını 14’e yükseltti.

Dizel motorlu römorkörler, açık deniz gemileri için gemi elleçleme görevlerinin performansında daha az sayıda personel operasyonu ve maksimum verimlilik için tasarlandı.

Kanadalı tasarımcı Robert Allan Ltd’nin RAmparts 2200 tasarımına sahip Trueman ve Kingsman, önde 52 ton ve arkada 49 ton çekiş gücüne, 11,5 knot hıza ve yaklaşık 72 m3 akaryakıt tank kapasitesine sahiptir.

Sanmar Tersaneleri Ticari Direktörü Rüçhan Çıvgın şunları söyledi:

“SMS Towage’la uzun vadeli bir iş birliğimiz var ve onlara bir kez daha özel operasyonel ihtiyaçlarına uyan römorkörler sağlayabildiğimiz için çok mutluyuz. Popüler RAmparts 2200 sınıfı römorkörlerimiz kompakt, yüksek manevra kabiliyetine sahiptir. SMS Towage ile ilişkimiz çok eskiye dayanıyor ve römorkör filolarını geliştirirken tekrar tekrar bize gelmeleri her zaman mutluluk verici.”

İki römorkör de Registro Italiano Navale (RINA) tarafından CX Tug X AUT-UMS, INWATERSURVEY, Unrestricted Navigation, MLC DESIGN olarak sınıflandırılıyor.

Römorkörlerin Genel Özellikleri

Gemi Tipi: Römorkör
Uzunluk: 22 metre
Genişlik: 11 metre
DWT: 82 ton
Draft: 4,85 metre
Gros Tonaj: 287
Bayrak: Türkiye
Trueman’ın İnşa Yılı:2021
Kingman’ın İnşa Yılı: 2020


Bunları da beğenebilirsin