Denizcinin anasayfası

Seaspan Raptor Vancuver’a ulaştı

Sadece Denizcilik Dergisi’nde

Sanmar Tersanesi tarafından Kanada merkezli Seaspan Marine Transportation’a satılan ilki römorkörden ilki, 12.500 deniz mili ile 55 günlük bir yolculuğun ardından Vancuver’daki görev yerine ulaştı. Gemi daha önce Türkiye’de Sanmar’ın filosunda Boğaçay VIII olarak faaliyet gösteriyordu. Yeni sahipleri tarafından Seaspan Raptor olarak yeniden adlandırıldı.

2021’de ikinci römorkörün teslim edilmesi planlanıyor

Sanmar Altınova Tersanesi’nden başlayan Vancuver yolculuğu, Tenerife, St Maarten, Panama ve Long Beach, California üzerinden yapıldı. Redwise mürettebatı, Seaspan Raptor’un Honduras açıklarındaki Iota Kasırgası kalıntılarını da içeren kış koşullarında denizde son derece iyi idare ettiğini bildirdi. 2021’in ikinci çeyreğinde ise, yine Sanmar’ın bir parçası olarak faaliyet gösteren 2016 yılında inşa edilen kardeş römorkörün teslim edilmesi planlanıyor.

“Yapılan sürekli yatırımlar, römorkörlerimizin performansında fark yaratıyor”

Sanmar Denizcilik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Gürün, römorkörün varışına ilişkin şunları söyledi: “Seaspan filosuna son eklenen römorkörün güvenli bir şekilde varışından gurur duyuyoruz. Sadece kış sezonunda değil, aynı zamanda Covid-19 koronavirüsünün yayılmasını durdurmak için alınan önlemlerin getirdiği ek zorluklara rağmen Redwise’daki arkadaşlarımıza ve ekibine bunu gerçekleştirmedeki profesyonellikleri için teşekkür ediyoruz. Seaspan, son 10 yıldır Sanmar römorkörlerini işleten uzun vadeli ortaklarımızdan. En son satın alımları için bize geri dönme kararları, ürünlerimizden ve hizmetlerimizden memnuniyetlerinin kanıtıdır. Seaspan Raptor ve kız kardeşi, son teknoloji ürünü Bogaçay sınıfı römorkörlerimizin örnekleridir. Güçlü, verimli ve güvenli, modern çekiciler yelpazemizde devam eden gelişmeyi gösterirler. En son tasarımlara ve teknolojilere yaptığımız sürekli yatırımın römorkörlerimizin performansında yaratmaya devam ettiği farkı deneyimlediklerinde Seaspan’ın çok mutlu olacağına eminim. ”

Robert Allan özel tasarımı

Vancouver merkezli ünlü tasarımcı Robert Allan tarafından Sanmar Tersaneleri için özel olarak tasarlanan ve Sanmar tarafından Boğaçay sınıfı olarak adlandırılan RAmparts 2400SX modeli römorkörler, 24,4 m uzunluğunda ve 75 ton bariyer çekme gücünde. Boğaçay sınıfı römorkörler ayrıca yangınla 1. sınıf mücadele kabiliyetine sahip.


Bunları da beğenebilirsin