Denizcinin anasayfası

Sefine, Bakkafrost’a balıkçı gemisini teslim ediyor

Faroe ve İskoç somon üreticisi Bakkafrost’un Sefine Tersanesi’ne inşa ettirdiği canlı balık taşıma gemisi deneme seferlerine başladı

Sefine Tersanesi, Faroe Adaları merkezli somon balığı üreticisi Bakkafrost için inşa ettiği canlı balık taşıma gemisi deneme seferlerine başladı. Knud E Hansen tasarımı ve bin m³’ü canlı balık olmak üzere, 10 bin m³ kapasiteye sahip gemi bu yılın sonunda teslim edilecek. NB 45 proje numaralı canlı balık taşıma gemisinin uzunluğu 109 metre iken genişliği ise 22 metre.

Karbon ayak izinin azaltılması için bataryalı olarak inşa edilen gemide beş jeneratör kullanacak ve limanda iken elektrik kaynağından da şarj edilebilecek. Gemiye konacak buz çözücü jeneratör sayesinde ise 24 saatte 6 bin m³ taze su sağlanacak. Böylece suyun kirlenmesinden kaynaklı biyolojik sorunlar ortadan kaldırılıp av bölgesinden ayrılmadan çalışması sağlanacak.

Dünyanın en büyük canlı balık gemilerinden biri olan geminin bir diğer özelliği ise dinamik pozisyon sistemine sahip olması. Bu sistemde gemi, verilen koordinatlardan çıkmadan otomatik olarak çalışmaya devam ediyor.

Dinamik Konumlandırma (DP) sistemi ile donatılan gemi, yani gemi bir görevi yerine getirirken bağlanmadan veya demirlenmeden denizde belirli bir noktada kalabilme özelliğine sahip. Gemi açık denizde farklı görevleri yerine getirmek için iyi bir donanıma sahip.


Bunları da beğenebilirsin