Denizcinin anasayfası

Selanik – İzmir arası liman hattı için ticari anlaşma

İzmir - Selanik arasında yapılması planlanan gemi seferleri konusunda çok önemli bir adım atıldı.

Uluslararası Karayolu ile Yük Taşımacıları ve Acente Sahipleri Derneği (UKAT), Yunanistan’dan gelen taşımacılık sektörü temsilcileri ve armatörlerden oluşan heyetle bir araya geldi. UKAT Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Turan başkanlığındaki toplantıda; İzmir – Selanik hattının açılması ve yeni ticaret anlaşmalarının yapılması için görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantıda, ayrıca, iki ülke arasındaki yaşanan vize ve geçiş problemleri için de karşılıklı girişimlerle çözüm aranması kararlaştırıldı.

İzmir’e gelen Selanik heyeti, UKAT Yönetim Kurulu ile bir araya geldi. UKAT Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Turan, İzmir -Selanik gemi hattı ile iki kentin birleşeceğini söyledi. Projenin hayata geçmesi için heyecanlı olduklarını dile getiren Turan, “UKAT’ın uluslararası lojistik yapan 300’e yakın üyesi bulunuyor. Uygun koşullar sağlanır ve birtakım sözler yerine getirilirse ayda bin adet aracımız İzmir – Selanik hattını kullanabilir” dedi.

İki ülke arasında yaşanan ticari vize sorununa da değinen Ayhan Turan, “UKAT olarak TIR şoförlerimiz için Yunanistan Konsolosluğu’na ticari vize başvurularımıza 12 yıldır ret alıyoruz. Bu sorun çözüldüğünde inanıyorum ki daha iyi yol alabiliriz. Bu nedenle iki ülkeden sektör temsilcilerinin karşılıklı görüş alışverişi, işbirlikleri bu kararın değişmesinde etkili olacaktır” diye konuştu.

Haftada 3 gün sefer yapacak

İki ülke arasında seferleri başlatmak istediklerini kaydeden Levante Ferries Denizcilik Sahibi George Thedosis, İzmir – Selanik hattında iki gemiyle haftada üç gün hizmet vermeye hazır olduklarını belirtti. Thedosis, UKAT üyeleriyle birlikte çalışmak istediklerini dile getirerek, iki ülke arasında yaşanan ticari vize problemi konusunda da yetkililerle görüşüp çözüm için yardımcı olma sözü verdi.


Bunları da beğenebilirsin