Denizcinin anasayfası

Söndüren 10 sızıntıya karşı iş başında

Hatay açıklarındaki petrol sızıntısını temizleme çalışmalarına UZMAR tarafından geçen sene baştan aşağıya yenilenen KKTC'nin en büyük römorkörü de katılıyor.

Hatay açıklarında Suriye kaynaklı petrol sızıntısına ilişkin temizleme çalışmalarında Kıyı Emniyeti Genel Müdürrülğü’ne ait Nene Hatun Acil Müdahale Gemisi ve Seyit Onbaşı Yakıt Toplama Gemisi ile beraber KKTC’ye ait en büyük römorkör olan Söndüren 10’un da katıldığı öğrenildi.

Söndüren 10, geçen sene UZMAR Shipyards tarafından baştan aşağı yenilenmiş ve uzun yıllar güvenle hizmet verecek hale getirilmişti.

KKTC’nin en büyük ve en güçlü römorkörü

UZMAR Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı A. Noyan Altuğ

UZMAR Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı A. Noyan Altuğ ‘’Yaklaşık bir yıl önce Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız ile yürüttüğümüz çalışmalar sonucu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en büyük ve en güçlü römorkörünün modernizasyon çalışmalarını tamamlamış ve tamamen yenilemiştik. Maddi manevi tüm imkanlarımızla tersane olarak seferber olup gemimizi bir an önce Doğu Akdeniz’deki misyonuna başlaması için KKTC’ye uğurlamıştık’’ dedi.

İskenderun’dan da müdahale

Söndüren 10 römorkörünün yanı sıra İskenderun Limanı’nda görev yapan Uzmar filosuna ait Altuğ 2 römorkörünün de sızıntıya müdahale için saatler içerisinden bölgeye ulaştığını belirten Altuğ ‘’Kıyı bölgelerinde yapılan kirlilik araştırmaları neticesinde kirliliğe rastlamadık. Açık denizde biriken petrolü ise özel bariyerler ile çevreledik. Köklü ve güçlü acil müdahale teşkilatımız modern ekipmanlarımız, müdahaleye uygun römorkörümüz ve Kıyı Emniyetimiz’in tecrübesi ile Doğu Akdeniz’de yaşanması muhtemel büyük bir tehlikeyi önlediğimizi söyleyebilirim. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız’ın erken teşhisi ve bakanlığımıza bağlı Denizcilik Genel Müdürlüğümüz’ün koordinasyonunda yürütülen çalışmalarla zamanında müdahale yapılmasaydı büyük bir çevre felaketine tanık olabilirdik. Artık doğanın dengesini bozacak bir felaketin önlendiğini söyleyebilirim” diye konuştu.


Bunları da beğenebilirsin