Denizcinin anasayfası

Sular yükselince tarihi köy yine ada oldu

Türkiye'nin Venediki olarak adlandırılan Gölyazı Köyü, son haftalardaki yağmur ve kar yağışlarının ardından Ulubat gölünde suların yükselmesiyle yeniden ada oldu.

Bursa’daki tarihi ada Gölyazı, ülke genelinde yaşanan kuraklık problemi nedeniyle kara ile birleşmişti. Her yıl yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelen ve “Türkiye’nin Venediki” olarak adlandırılan Gölyazı Köyü, son haftalardaki yağmur ve kar yağışlarının ardından Ulubat gölünde suların yükselmesiyle yeniden ada oldu. Köy sakinleri ise, bölgede her kış yağışlarla birlikte suların yükseldiğini havalar ısınınca da yeniden suların çekilerek köyün karaya bağlandığını söyledi.

İki ay öncesine kadar Uluabat Gölü ve Gölyazı’daki kuraklık hayatı neredeyse sıkıntılı hale getirmişti.Kuraklıktan dolayı karayla birleşen Gölyazı, suların yükselmesiyle birlikte yine ada görüntüsüne kavuştu. Uluabat gölü üzerinde kurulu bir köy olan Gölyazı, tarihî dokusu sebebiyle her yıl yerli ve yabancı çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor.
Kışın sular yükselince ada olan şirin köye ulaşım köprüyle sağlanıyor. Yazın sular çekilince karayla birleşen Gölyazı ada olmaktan çıkıyor.

Bu yıl kışın kurak gitmesiyle birlikte sular yükselmeyince ada görünümüne kavuşmayan köy, geçtiğimiz günlerde yağan karların erimesiyle birlikte sular yükselince tekrar ada oldu. Her yıl suların sonbahar yağmurlarıyla birlikte yükseldiğini ifade eden Gölyazı sakinleri, “Kışın yağmur ve karlar yağınca gölde su seviyesi artar. Köyümüzün etrafı suyla çevrilir, ada olurdu. Yazın da sular çekilince karayla birleşirdi. Bu yıl kuraklıktan dolayı sular yükselmedi. Biz geçtiğimiz günkü karlar yağıncaya kadar yürüyerek köyümüze ulaşabiliyorduk. Kar suları eridi, sular yükseldi, ada oluştu. Artık köprüyü kullanarak köyümüze gidebiliyoruz” dedi.

Tatlı su balıkçılığı ile geçinen mahalle sakinleri, bu aylarda 3-4 metre olması gereken suların 1 metrede kaldığını ifade etmişlerdi. Gölyazı sakinleri balıkçılığın tehlikeye girdiğini, iki mahalle arasında bulunan köprünün altının sularla kaplı olması gerekirken, karaya dönüştüğünü belirtmişlerdi. Uluabat gölünün kıyısındaki sular altındaki sazlıklar ve adacıklar gün yüzüne çıkmıştı.


Bunları da beğenebilirsin