Denizcinin anasayfası

Suriyeli armatörler Karadeniz’e giriyor

Gamze Biber / Denizcilik Dergisi
gamze@DenizcilikDergisi.com

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Üyesi ve 41 No’lu, Düzenli Sefer Yapan Gemi Acenteleri Meslek Komitesi Başkanı Yusuf Ziya Çakır, 2018’de güncel olaylar ve kur nedeniyle ertelenen veya iptal edilen Trabzon – Sochi (Soçi) seferlerinin yeniden başlamayı için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Trabzon Ticaret Odası ile TÜRSAB’ın başlattığı görüşmelere Soçi Ticaret Odası’nın da katıldığı belirten Çakır, “Bu yaz içerisinde Trabzon Soçi arasında, Gürcistan’ın Batum Limanını da araya alarak, seferlerin başlaması için çalışmalar yapılıyor. Bu hat için Suriyeli armatörlerin de teklif vermeye hazırlandığını öğrendik. Burada 150 – 200 yolcu kapasiteli ve kamaralı gemiler isteniyor” dedi.

Sürmene ordinaryo vermeye başladı

2018’in sonuna kadar Trabzon bölgesine tadilat veya tamirat için gelen gemilerin Sürmene Çamburnu’na sevk edildiğini hatırlatan Çakır, “Ordinaryo talepleri Trabzon Liman Başkanlığı tarafından organize ediliyordu. Sürmene Liman Başkanlığı’na ordinaryo vermek mümkün değildi fakat bakanlık ile yapılan görüşmeler sonucunda, 1 ocak 2019 tarihinden itibaren artık Sürmene Çamburnu Tersanesi’nde kılavuzluk ve römorkörlük ücreti vermeden tüm hizmetleri almaya başladılar” diye konuştu.

 


Bunları da beğenebilirsin