Denizcinin anasayfası

Tunahan Akın : Denizci öğrencilerle gurur duyuyorum

Denizci Öğrenciler Derneği, bu sene yeni bir konseptle 'Ulusal Denizci Öğrenciler Zirvesi' organizasyonunu gerçekleştirdi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre Merkezi’nin ev sahipliğinde 11 Aralık 2022’de, “Türk Denizciliğinde Birlikte Zirveye” sloganıyla yapılan organizasyon, Türkiye’nin dört bir yanından denizcilik öğrencilerini buluşturdu. 24. Dönem Ulusal Denizci Öğrenciler Zirvesi, bir dakikalık saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı.

24. Dönem Denizci Öğrenciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tunahan Akın, açılış konuşmasında denizcilerin büyük bir birlik olduğunu, DÖDER sayesinde sorunlarını masaya yatırarak birlik içerisinde söz konusu problemlerin çözüme ulaştırılması için çalıştıklarını vurguladıktan sonra denizci öğrencilerle aynı çatı altında toplamış olmaktan onur duyduğunu belirtti.

Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Dekanı Hüseyin Yılmaz salonda bulunan katılımcı sayısına dair memnuniyetini dile getirerek konuşmasına başladı ve denizci öğrencilerin kendisi ve kurumu için enerji kaynağı olduğunu ve Ulusal Denizci Öğrenciler Zirve’sine ev sahipliği yapmaktan gurur duyduğunu belirtti. Konuşmasında birlik ve beraberliği mesajları da veren Yılmaz, başta denizci öğrencilere daha sonra sponsora teşekkürlerini iletti.

Ditaş Deniz İşletmeciliği ve Tankerciliği A.Ş. Genel Müdürü Hakan Karaca, 24 sene önce bir hayal olan Denizci Öğrenciler Derneği’nin Türkiye’deki en büyük denizcilik topluluğu olduğunu ve her sene düzenlediği Ulusal Denizkızı Kongresi’nin ülkenin gelişmesi için önemli bir gelenek olduğunu vurguladı. Denizci öğrencilere Kabotaj Kanunun milli istihdamdaki en önemli şey olduğundan bahsederek Mustafa Kemal Atatürk’ün değerli sözlerinden biri olan “Denizcilik türkün büyük milli ülküsüdür” sözüyle konuşmasını sonlandırdı.

23. Dönem Denizci Öğrenciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Işık, yeni döneme ilişkin güveninin tam olduğunu ve her konu bakımından derneğin bu dönem de bir önceki dönemin üstüne koyarak ilerleyeceğini ve ülkenin dört bir yanından gelen denizci öğrenciler sayesinde derneğin ayakta olduğunu belirtti.

Ulusal Denizci Öğrenciler Zirvesi ilk olarak “Limanlara Yolculuk” adlı paneliyle katılımcılarıyla buluştu. Limanlara Yolculuk Paneli, Aqua Chartering kurucusu Melike Aysu Gürgan’ın moderatörlüğünde Galataport İstanbul Liman İşletme Genel Müdür Yardımcısı ve Medcruise Birliği Başkanı Figen Ayan ile Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erdemir’in konuşmalarıyla gerçekleşti.

Medcruise Birliği’nin ilk Türk kadın başkanı olan Figen Ayan sözlerine gönlünü denizciliğe adamış bu kadar kişi görmenin onur verici olduğunu söyleyerek başladı. Asıl amaçlarının 200 yıldır kapalı olan 1,2 km uzunluğundaki sahil şeridini milli bir projeye çevirerek tercih edilen bir konuma taşımak olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra her daim kullanılabilen bir alan oluşturduklarından bahseden Ayan, Galataport’un gemi olduğu zaman bir liman, olmadığı zaman ise herkese açık kullanılabilir harika bir alan olduğunu dile getirdi. Sektörde daha fazla kadın görmek istediğini belirten Figen Ayan Medcruise Birliğinin ilk Türk kadın başkanı olmaktan gurur duyduğunu da sözlerine ekledi.

Ulusal Denizci Öğrenciler Zirvesi’nin ikinci paneli olan “Gemi İnşaa’nın Dünü, Bugünü, Yarını” gemi inşaa sektörünün isimlerinden moderatör koltuğunda ART Tersanesi Tersane Müdürü Salih Bostancı olmak üzere Beşiktaş Grup İcra Kurulu Başkanı Yavuz Kalkavan ve Floki Marine Genel Müdürü Gündem Gümüşkaynak ile gerçekleşti. Osmanlı’dan günümüze Türk milletinin denizlere hâkim olduğunu dile getirerek başlayan Yavuz Kalkavan, dünya denizciliğinde Türkiye’nin gelişmekte olduğunu hatta 20 yıl sonra şu anda bakım onarım konusunda dünya denizciliğinde bakım onarım oranının %40 olduğu Çin’in yüzdesini azaltacak kadar büyüyeceğini söyledi.

Gençlere karşı sektör adına çok umutlu olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Floki Marine Genel Müdürü Gündem Gümüşkaynak, önümüzdeki 30-35 sene içerisinde en önemli konulardan birinin karbondioksit salınımı olmasından dolayı gelecekte sektörün yeni bir dönüşüm içerisine gireceğini vurguladı ve Türkiye’nin etrafındaki denizlerdeki rüzgarı yakalayamamasının nedeninin buna uygun yelkenliler yapmaması olduğunu belirterek geleceğe daha iyi ayak uydurulması gerektiğine dikkat çekti.

Denizci Öğrenciler Derneğinin ilkini gerçekleştirdiği Ulusal Denizci Öğrenciler Zirvesi’nde araştırmacı, gazeteci ve yazar olan Sunay Akın, ‘’Kâğıt Gemilerden Emekli Kaptan ile Yolculuk’’ isimli üçüncü paneliyle denizci öğrencilerin karşısına çıktı. Kitap okumanın önemine defalarca vurgu yapan Akın, dünyanın halinden memnun değilsek eğer bunun sebebini kitap okumayanlara borçlu olduğumuzu ifade etti.

Ulusal Denizci Öğrenciler Zirvesi’nin “Öğrencilikten Zabitliğe Serüven” adlı son panelinde moderatörlüğünü Aframax/Suezmax Ham Petrol Tanker Gemi Kaptanı Merve Soykan Alsancak’ın yaptığı panelin katılımcıları arasında Carnival Cruise Line 3. Zabiti Güneş Baş, Carnival Cruise Line 3. Mühendisi Eyüpkan Sapan, İlk Kadın Kurtarma Gemisi Kaptanı Gizem Turan ve Virgin Voyages 3. Mühendisi Hayra Maşalı vardı.
16 yıldır mesleğini icra eden Merve Soykan Alsancak, tanker gemilerinin zorluğu hakkındaki tecrübelerini aktarırken öğrencilere gemilerde karşılaşılan zorlukların din, dil, ırk ile alakası olmadığını Türk öğrencilerin yabancı şirketlere başvurmaktan çekinmemesini aksine Türk denizcilerin bu alanlarda daha çok olması gerektiğini önemle vurguladıktan sonra sözü Gizem Turan’a bıraktı.

Birçok gemide çalıştığını vurgulayan Turan, “Kendinizi bir alanda sınırlandırmayın, başka alanlara atılmaktan korkmayın ve rank düşmekten çekinmeyin. Böyle gelişeceksiniz.” diyerek öğrencilere geleceğe dair tavsiyelerde bulundu. Hayra Maşalı ise yat kaptanı bir babanın kızı olduğundan bu sektörün içinde büyüdüğünden ve kruvaziyer gemisinde çalışmanın hep hayli olduğundan bahsetti. Ek olarak bu konudaki önyargılara aldanmadan herkesin hedefine doğru durmadan yol alması gerektiğini dile getirdi.

Carnival Cruise Line 3. Zabit Güneş Baş, Carnival Cruise Line’a giren ilk Türk olması üzerine işe giriş sürecini aktardıktan sonra stajların önemine değinerek, denizci öğrencileri en büyük ilgi alanlarından olan kruvaziyer gemilerine bir adım daha yaklaştırdı.

Panelin son konuşmacısı Eyüpkan Sapan, kruvaziyer gemisinin büyüleyiciliğine kapılıp yük gemisinden ayrıldığını söyleyerek iki gemi tipinin farklarını paylaşarak denizci öğrenciler ile salondakileri bilgilendirdi.


Bunları da beğenebilirsin