Denizcinin anasayfası

Ukrayna MİLGEM istiyor

Türkiye ile Ukrayna arasında MİLGEM korvetleri ve silahlı insansız hava araçları (SİHA) ve ortak üretimini de kapsayan önemli anlaşmalara imza atıldı. Ukrayna Savunma Bakanlığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamaya göre, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir başkanlığındaki heyetin Kiev ziyareti kapsamında, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları için Türk şirketleri ile teknoloji paylaşımı, korvet tipi gemi ve SİHA’ların üretimi konusunda anlaşmalar imzalandı. 

Anlaşmalar stratejik nitelikte

Hükümetler arasında varılan anlaşmaların ele alındığı görüşmede, Ukrayna ile Türkiye arasında savunma alanında iş birliğinin stratejik nitelikte olduğunun kaydedildiği ifade edildi. Açıklamada sözlerine yer verilen Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, Karadeniz-Azak bölgesinde güvenliği artırmaya ve Ukrayna donanmasının güçlendirilmesine yönelik projelere öncelik verildiğini belirtti. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin son Türkiye ziyaretinde varılan mutabakatlar kapsamında ilk somut anlaşmaların imzalandığını belirten Taran, Zelenskiy’nin Türk teknolojileri ve yatırımları sayesinde Ukrayna savunma sanayisinin ivme kazanacağı temennisinde bulunduğunu hatırlattı. İsmail Demir ise Türkiye ile Ukrayna’nın savunma alanında birçok ortak iş birliği imkanına sahip olduğunu vurgulayarak, anlaşmaların iki taraf için de faydalı sonuçlar vereceğini ifade etti. Ayıca Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın askeri alanda ilk kez dış ticari anlaşmalar imza attığı belirtildi.

İş birliği devam ediyor

Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran ve Türk Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, 2020 Ekim ayında savaş gemileri, insansız hava araçları ve her tür türbin inşa etmek için ortak projeler başlatma ve uygulama niyetlerini belirten bir mutabakat anlaşması imzalamıştı.

Ayrıca Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran ve Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna Bakanlar Kurulu ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasında Askeri Çerçeve Anlaşması imzalamıştı.


Bunları da beğenebilirsin