Denizcinin anasayfası

Ukrayna MİLGEM’i denize indirildi

Ukrayna Donanması için Türkiye'de inşa edilen MİLGEM Korveti Herman İvan Mazepa denize indirildi.

Ukrayna’nın Türkiye tarafından inşa edilen ilk korveti – Hetman Ivan Mazepa – bugün Ukrayna First Lady’si Olena Zelenska ve Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Oleksiy Neizhpapa’nın katıldığı törenle denize indirildi.

Ukrayna ile 2020 yılında yapılan anlaşmayla MİLGEM’in Ada sınıfı korvetinin ilki suya indirildi. Törene Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna First Lady’si Olena Zelenska ve askeri yetkililer katıldı.

STM A.Ş. ana yükleniciliğinde Ukrayna Donanması için inşa edilen MİLGEM Korveti Herman İvan Mazepa (F-211), düzenlenen denize indirildi.

Türkiye ile Ukrayna makamları, 14 Aralık 2020 tarihinde MİLGEM ADA Sınıfı Korvet tedariki için anlaşma imzalamıştı. G2G formatında anlaşmayı, Ukrayna’da Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz imzalamıştı.

Bu kapsamda anlaşmanın üzerinden henüz 2 yıl geçmeden, Ukrayna Donanması için inşa edilen MİLGEM Korveti Herman İvan Mazepa (F-211) dün düzenlenen denize indirildi. Savunmasanayist’in haberine göre, korvetin denize indirme törenine; Ukrayna First Lady’si Olena Zelenska, Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Oleksiy Neizhpapa ve diğer Ukraynalı temsilciler katıldı.

Türkiye’den ise törene; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar ve diğer yetkililer katılım sağladı.

Ukrayna’nın, Türkiye’ye 1 adeti kesin ve 3 adeti opsiyon olmak üzere toplamda 4 adet MİLGEM Korveti sipariş ettiği biliniyor. Esasında korvetin inşa faaliyetleri Türkiye’de, donatım faaliyetleri ise Ukrayna’da gerçekleştirilecekti. Deniz indirilen korvetin, yedeklenerek Ukrayna’ya götürülmesi ve Mikolayiv’deki Ocean Tersanesi’nde donatımına başlanılması planlanıyordu. Ancak Şubat ayında başlayan Ukrayna-Rusya Savaşı sebebi ile geminin donatım faaliyetlerinin de Türkiye’de gerçekleştirilmesi kuvvetle muhtemel.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde halihazırda 4 adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet bulunuyor. Türkiye, Pakistan’a ve Ukrayna’ya MİLGEM ADA Sınıf Korvet ihraç etme başarısını gösterdi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ise Ukrayna’ya ait ADA Sınıfı MİLGEM korvetlerinin silahlanması şu şekilde olacak:

Geminin özellikleri

MİLGEM ADA Sınıfı Korvet (Ukrayna)

76mm OTO Melara Super Rapid Deniz Topu

VL MICA NG Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi

35mm CIWS

ASELSAN STAMP 12.7mm Stabilize Silah Sistemi

8x NEPTÜN veya ATMACA veya HARPOON Gemisavar Füzesi

324mm MU90 Impact Torpido

ASELSAN veya Thales üretimi 3 Boyutlu Arama Radarı

Vision Master FT Radar

İskele ve sancak tarafında her biri 4 hücreli olmak üzere (4×2) toplamda 8 adet VLS

HAVELSAN ADVENT Savaş Yönetim Sistemi

Hetman Ivan Mazepe isminin verilme nedeni

Ukrayna’nın ilk ada sınıfı korveti olan Hetman Ivan Mazepa’nın isminin ulusal ordunun tarihi geleneklerini yeniden canlandırmak ve Zaporizhzhya Ordusu’nun önde gelen Ukraynalı devlet adamı İvan Mazepa’nın anısını sürdürmek için seçildiği öğrenildi.


Bunları da beğenebilirsin