Denizcinin anasayfası

Ukrayna, Rusya’nın lojistik gemisini vurdu

Ukrayna’nın, Karadeniz’deki Yılan Adası yakınlarında bir Rus donanma lojistik gemisi Vsevolod Bobrov’u vurduğu ileri sürüldü.

Ukrayna’nın Odesa şehrinin askeri yönetim sözcüsü Serhiy Bratçuk, “Denizcilerimiz sayesinde, Rus filosundaki en yeni destek gemilerinden biri olan ‘Vsevolod Bobrov’ alev aldı” dedi.

Uydu fotoğrafları ve görüntüleri çeken ABD merkezli “Maxar” isimli şirket, Ukrayna’nın Romanya ile olan deniz sınırına yakın olan Yılan Adası etrafında Rus Serna sınıfı çıkarma gemisine yapılan olası füze saldırısını gösteren fotoğrafları yayınladı. Fotoğraflarda ayrıca, adadaki binalarda hasarlar görülüyor.

Ağustos 2021’de teslim edilen çok amaçlı bir lojistik destek gemisi olan Vsevolod Bobrov , Rusya’nın St. Petersburg kentindeki Severnaya Verf Tersanesi tarafından Rus Donanması için inşa edildi . Kuru yük taşımacılığı, çekme, filo eskortu ve kurtarma ve kurtarma dahil olmak üzere bir dizi operasyon için tasarlanmış Elbrus sınıfı/Proje 23120’deki üç Lojistik Destek Gemisinden ikincisi.

Delmar Safety

Bu arada savunma uzmanları, Karadeniz’in batısının kontrol altına alınması için Yılan Adası etrafında son günlerde çatışmaların arttığını bildirdi.


Bunları da beğenebilirsin