Denizcinin anasayfası

Ulaştırma Bakanlığı: “Taşımacılık aksamamalı”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Pandemi Sürecinde Kilit Personel Gemiinsanları Değişim Kuralları’nda şu açıklamalara yer verildi:

Tüm dünyada ve ülkemizde hızla yayılan ve pandemi olarak ilan edilen Koronavirüs (Covid-19) salgınının önlenmesi için gerekli tedbirler alınarak ilgililere duyurulmuş ve uygulamaları takip edilmiştir. Alınan tedbirlerle risklerin en aza indirilerek Covid-19 mücadelesinin sürdürülebilmesi için denizyolu taşımacılığının idamesi her zamankinden daha fazla önem arz etmektedir.

Denizcilik sektöründen faaliyet gösteren gemiinsanları belirlenen kurallara tabi

Söz konusu durum dikkate alındığında, lojistik sektörünün denizcilik kolunda faaliyet gösteren gemiinsanları, kılavuz kaptanlar, balıkçı gemisi personeli, sondaj gemileri personeli, gemi acenteleri, kıyı tesisi ve açık deniz tesisi çalışanları ile gemi ve tesislere hizmet sağlayıcıların, görev yaptıkları süre içerisinde İçişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından pandemi döneminde lojistik sektöründe çalışanlar için belirlenen kurallara tabi oldukları görülmektedir.

Taşımacılık aksamadan devam etmeli

Öte yandan, yurda giriş ve çıkış yasakları ile sokağa çıkma yasağının uygulandığı dönemlerde gemilerin olağan personel değişim hareketlerinde kısıtlama olması durumunda, ülkemiz limanlarında taşımacılığın aksamadan devam etmesi gerekmektedir. Bunun amaçla gemiinsanları değişimleri, ilgili kurumlarla ortaklaşa hazırlanan ve “Gemiinsanları, deniz lojistiği ve tedarik zincirinde kilit çalışan olarak kabul edilir” hükmünü içeren Ek’teki kurallar çerçevesinde yürütülecektir. 

 

Kurallara bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz: https://denizcilik.uab.gov.tr/uploads/pages/pandemi-kisitlamalari-surecinde-gemiadamlarinin-degisimi.pdf


Bunları da beğenebilirsin