Denizcinin anasayfası

Volgabalt 214’ün kaptanını Türk kaptan buldu

Milliyet’ten Gökhan Karakaş’ın haberine göre, Samsun’da batan kargo gemisi Volgobalt 214’ın kaptanının cansız bedeni 12 gün sonra Karadeniz’de kurtarma filikasının üzerinde bir Türk gemisi tarafından bulundu. Rusya’nın Novorossky limanının 60 mil açığında sürüklenen 47 yaşındaki İsmailov Turbat’ın cansız bedenini rotasının dışına çıkarak alan M/V Nurs gemisinin kaptanı, denizci geleneğine uyarak en yakın limanda teslim etti.

Kurtarma ekipleri gelene kadar kaybolabilirdi

Rusya’nın Azov Limanı’ndan Samsun’a giden 113 metre boyundaki M/V Volgobalt 214 isimli kargo gemisi, şiddetli fırtına nedeniyle 7 Ocak’ta batmıştı. 3 bin 300 ton kömür yüküyle Samsun’un 77 mil açığında batan gemideki 7 mürettebat, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın yoğun çabasıyla kurtarılmıştı. 6 kişinin hayatını kaybettiği kaza ile ikiye bölünen gemi Karadeniz’in 2 bin metre derinliğine batarken, kazadan 12 gün sonra ilginç bir gelişme yaşandı. Rusya Federasyonu’nun Tuapse limanından Yunanistan’ın Atina limanına gitmek üzere 19 Ocak’ta yola çıkan Kamer Denizcilik’e ait genel kargo gemisi M/V Nurs, Novorossky açıklarında bir gemi filikası gördü. Yarısı suyun içinde ve kısmen parçalanmış filikanın üzerinde bir kişinin cansız yattığını belirleyen geminin Türk kaptanı Sercan Çaylı, olaya kayıtsız kalmayarak gemiyi durdurdu. Novorossky’den 60 deniz mili açıkta sürüklenen filikanın yetkililer gelene kadar kaybolacağı ihtimalini değerlendiren kaptan, mürettebata denizcinin gemiye alınması talimatını verdi.

Denizcilik geleneği yerine getirildi

Yakın zamanda meydana gelen Samsun’da ki kazada kaybolan denizciler olduğunu bilen kaptan Sercan Çaylı, gemisinin yetkilisi Emir Yıldız’ı aradı. Yıldız’da, Volgobalt 214’ün yetkilisi Omur Marine Genel Müdürü Ahmet Can Bozkurt’u arayarak, cenazenin M/V Nurs’un rotası dışındaki Novorossky’de yetkililere teslimi için izin istedi. Büyük maliyetler tutan rota değişikliğine iki şirkette onay verince M/V Nurs, yoğun hava muhalefeti nedeniyle gece yarısı Novorossky limanına varabildi. Volgabalt 214’ün sigorta şirketi havanın izin vermemesi nedeniyle 20 Ocak’ta kiraladığı bot ile Azeri kaptanın cenazesini alarak Rus yetkililere teslim etti.

“Rota değişikliği karşılamaya hazırız”

Kaptan Sercan Çaylı

Batan Volgabalt 214’ün sigortacısı Omur Marine’den avukat Ahmet Can Bozkurt, “Nurs gemisi mürettebatı ve kaptanının bu güzel davranışı bizi mutlu etti. İnsani bu davranış ile cenazenin kaybolması önlenirken geminin rotasını hiç düşünmeden değiştirmeyi göze alması denizcilik dayanışmasını kanıtladı. Biz M/V Nurs’un rota değişikliği ve liman masraflarını ödemeye hazırız. Temsilcimiz Novorossky’de tüm işlemleri takip ederken, Azeri kaptanın kederli ailesine teslim edilmesini sağlayacak” dedi.


Bunları da beğenebilirsin