Denizcinin anasayfası

“Yıpranıyoruz” demiştik

Sadece Denizcilik Dergisi’nde

Nijeryalı deniz haydutlarının Gine Körfezi’nde MV Mozart gemisine acımasızca saldırarak ikinci mühendisi öldürmesi ve 15 mürettebatı kaçırması sosyal medyada infiale neden oldu. Yetkililer ard arda “kurtaracağız” açıklamaları yaparken, sosyal medyada denizcilerin yıpranma payı gündem oldu.

Denizciler, 2008 yılında ellerinden alınan yıpranma payını tekrar istiyor.

Delmar Safety

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından “kilit çalışan” ilan edilen ve pandemi döneminde dahi Türkiye’nin sağlıktan gıdaya kadar tüm ihtiyaçlarının ulaşmasını sağlayan denizcilere erken emeklilik hakkı tanıyan yıpranma payı, 1 Ekim 2008’de yürürlüğe giren 5510 sayılı yasa ile iptal edildi.

Denizcilik Dergisi, dünyanın en zor ve tehlikeli mesleklerinden birini layıkıyla yerine getiren, dünya denizlerinde Türk bayrağını dalgalandıran denizcilerimizin gasp edilen haklarını, Mayıs-Ağustos 2020 tarihinde yayınlanan 101’nci sayısında kapsamlı bir dosyayla ele almıştı.

Türkiye Denizcilik Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Müh. Erkan Dereli, Türkiye Denizciler Sendikası Başkanı İrfan Mete, İTÜ Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özcan Arslan, Türk P&I Genel Müdürü Ufuk Teker ve emekli Kaptan Sedat Tenker yıpranma payı ile ilgili fikirlerini yazmıştı.

Denizcilik Dergisi’nin 101’inci sayısını okumak için lütfen tıklayın


DM Group
Bunları da beğenebilirsin