Denizcinin anasayfası

Yunan Mahkemesi COSCO’ya ‘DUR’ dedi

Çinli COSCO tarafından işletilen Pire Limanı’nın genişletilmesine Yunan Mahkemesi ‘Dur’ dedi.

Çinli COSCO Shipping’in yüzde 67 hissesine sahip olduğu ve Yunanistan’ın ve Akdeniz çanağının en büyük aktarma limanı olan Yunanistan’daki Pire Limanının genişletme projesine Yunan Mahkemelerinden onay çıkmadı. Yunanistan’ın en yüksek idari mahkemesi olan Danıştay, yetkililerin Ulusal ve Avrupa Birliği düzenlemelerinin gerektirdiği şekilde bir çevresel değerlendirme yapmaması nedeniyle Pire Limanı’nın genişletilmesine ilişkin önceki hükümet kararlarının yasa dışı olduğuna karar verdi.

2008 yılında, Pire Liman İdaresi  (OLP) limanın idaresini 35 yıllığına Çinli COSCO’ya verilmişti.Sözleşme kapsamında  COSCO 325 milyon dolar değerinde on bir zorunlu yatırım yapmayı taahhüt etmişti.

Bunlar arasında  Pire’deki yolcu limanının genişletilmesi, başka bir yolcu terminali ve dört yeni otel kompleksi inşa edilmesi yer alıyordu. Ayrıca COSCO, araç ithalat terminalini genişletme, beş katlı bir otopark inşa etme ve 20 dönümlük yeni depolar inşa etme sözü vermişti.

Delmar Safety

Ancak dört yıl önce yerel halk, planlanan projeleri engellemek için Pire’de Liman Yok adlı bir hareket başlattı. Mahkeme geçtiğimiz Çevresel Etki Çalışması yapılmadan başlayan yeni Pire limanı projesini iptal etti.

Kararda “İki yıl önce yasa dışı olarak başlatılan ve öncesinde stratejik bir Çevresel Etki Çalışması yapılmadan başlayan yeni Pire limanı projesi iptal edildi. Çevreci kuruluş Dimitra Vini Balkan Araştırmacı Raporlama Ağı (BIRN) mahkemenin iptal kararı ile ilgili olarak  ‘’ COSCO’nun genişleme planları ve yeni iskeleleri de aynı kararla iptal edildi” açıklamasını yaptı.

Geçen yıl hazırlanan  bir araştırma raporunda da, COSCO’nun Atina’daki restoranlara tedarik sağlayan balıkçı tekneleri tarafından kullanılan Saronik Körfezi’ndeki yakındaki balık avlama alanlarına liman taramalarından gelen kirli çamuru boşalttığı ortaya çıktı.


Bunları da beğenebilirsin