Denizcinin anasayfası

Büyük Güney Resifi’nden yeni ve rengarenk görüntüler

Görüntüler, Greenpeace’in ikonik gemisi Rainbow Warrior’in gerçekleştirdiği araştırma gezisinde çekildi.

Greenpeace Avusturalya Pasifik’in, bilim insanlarıyla birlikte Kanguru Adaları ve Spencer Körfezi sularında yürüttüğü Resif Yaşamı araştırmasında yeni yaşam bölgeleri keşfedildi.

Araştırma gezisinde, dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan Güney Avusturalya’nın yapraklı deniz ejderhası, parlak mercanlar, ender bulunan harlequin balığı ve mavi şeytan balığı ile bilim insanları tarafından şimdilik tanımlanamayan birçok tür görüntülendi.

“Büyük Güney Resifi petrol aramalarına karşı korunmalı”

Büyük Güney Resifi’nin petrol aramalarına karşı koruma altına alınması gerektiğini belirten Greenpeace Avustralya Pasifik Kampanya Sorumlusu Nathaniel Pelle, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burası yalnızca nesli tükenmekte olan güney gerçek balinalarının yavrularını doğurduğu yer değil, aynı zamanda yunuslar, deniz aslanları ve kürklü foklar gibi diğer türlerin de yuvası.

Üstelik her seferinde burada yeni yaşam alanları keşfediyoruz. Avusturalya ve dünyaca yeteri kadar bilinmediği için şirketler burada petrol araması yapmayı düşünebiliyor.

Ancak bu değişecek. İklim bilimcileri ve BM, iklimi korumak için kritik bir dönemeçte olduğumuzu söylüyor.

Burada yapılacak sondajın yaratacağı tehlikeler azaltılsa bile iklim felaketinden kaçınmak için bu petrolü yakmamalıyız.

Avustralya hükümeti Büyük Güney Resifi’ni petrol aramalarına karşı koruma altına almalı.”

Geçen hafta Brezilya Çevre Ajansı, Fransız petrol şirketi Total’e, Amazon Resifi’nde sondaj izni vermeyeceğini açıklamıştı.


Bunları da beğenebilirsin