Denizcinin anasayfası

“Arkas Koleksiyonu’nda Pencere” başlıyor

“Arkas Koleksiyonu’nda Pencere” sergisi İzmir Arkas Sanat Merkezi’nde bugün ziyarete açılıyor.

“Arkas Koleksiyonu’nda Pencere” sergisi, İzmir Arkas Sanat Merkezi’nde açılıyor. 17 Mart 2023 Cuma (bugün) başlayacak sergi 23 Temmuz 2023 tarihine kadar açık kalacak.

Sergi Hakkında :  pencerenin gündelik hayatta sıradan bir nesne, alışılagelmiş mimari bir unsur olmanın ötesinde; bir “eşik” olarak okunmasına alan açmak için hazırlanarak ziyaretçileri bir keşif yolculuğuna davet ediyor.

“Arkas Koleksiyonu’nda Pencere” sergisi, pencereyi mimari bir öğe olarak ele almanın ötesinde, pencerenin açıldığı anlam katmanlarına odaklanan kapsamlı bir resim seçkisi sunar. Sergi, 18. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar Türkiye’den ve yurt dışından çeşitli sanatçıların resmettiği pencerenin tuvaldeki temsilini sorgular.

Pencere, perspektif araştırmalarındaki rolünden sembolik kullanımına, sanatta aynı anda birçok formda karşımıza çıkan bir motif olmayı sürdürür. Resim, sanatçının dünyaya açılan penceresidir.  Resim sanatında dış dünyayı içerinin bir parçası haline getiren pencereler; kimi zaman umut, özlem ya da özgürlük gibi en derin duyguları sembolize ederken, kimi zaman hayatın ve varoluşun temsili olarak karşımıza çıkar.

“Arkas Koleksiyonu’nda Pencere” sergisi; Jean-Léon Gérôme, Jean-Baptiste Greuze, Paul Signac, John Atkinson Grimshaw, William Adolphe Bouguereau,  Henri Le Sidaner, Albert Marquet, Édouard Frédéric Wilhelm Richter gibi yabancı sanatçıların eserlerini biraraya getirmenin yanı sıra, Hoca Ali Rıza, Şevket Dağ, Namık İsmail, Nuri İyem ve Yalçın Karayağız gibi farklı dönemlerden Türk ressamların eserlerine de ev sahipliği yapıyor.


Bunları da beğenebilirsin