Denizcinin anasayfası

İlk yerli gemi dairesi simülatörü SERS dünyaya açılıyor

Türkiye'de ilk, dünyada dördüncü sırada yer alan Türkiye'nin ilk yerli gemi dairesi simülatörü olan SERS, artık yurtdışında da tercih ediliyor.

İlk yerli gemi dairesi simülatörü SERS dünyaya açılıyor

Türkiye’de ilk dünyada dördüncü sırada yer alan Türkiye’nin ilk yerli gemi dairesi simülatörü olan SERS, artık yurtdışında da tercih ediliyor.

 

SERS,  İTÜ Denizcilik Fakültesi’nde öğretim görevlisi  Dr. İsmail Çiçek tarafından 2014 yılında GDS Mühendislik Ar-Ge Firmasının geliştirdiği Gemi Makine Dairesi Simülatörüdür.  Japon kuruluşu ClassNK tarafından sertifikalandırılan ve Türkiye’nin ilk tek yerli simülatörüdür.

İTÜ Kuzey Kıbrıs Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Bölümü ve Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi’nde de verilen Gemi Makine Dairesi Simülatörü derslerinde hem uzaktan hem de yüz yüze eğitimlerde kullanılmaya devam ederken, Malezya’da da bir eğitim kurumunda kullanılmaya başlandı.

22 Haziran 2022 tarihinde Malezya’daki 6 öğrencinin eğitim alabileceği bir sistem kurulmuş ve öğrenci sayısı arttırılarak SERS’in kurulumun devam etmesi için sözleşme imzalandı.

Malezya’da  SERS’in Kullanımına başlandı

Malezya’daki eğitim kurumunda tamamen uzaktan erişimle kullanılmaya hazır hale getirilen simülatörün  kurulum aşamalarında koordinatörlük yapan Çağrı Berk Güler, SERS’in windows tabanlı sistemlerle uyumlu olması ve uzaktan kurulumun sağlanabilmesi nedeniyle şirketler tarafından tercih edildiğini belirtti.

IMO Model Kursu 2.07 (2017) uygulamalarını da kapsayan SERS hali hazırda eğitim veren kurumlarda kullanılan simülatörlerde bulunmayan birçok akademik ve uygulama pratiği sunmasından dolayı özellikle yurt dışında ses getirmeye başladı ve Türkiye pazarında da denizcilik sektörünün dikkatini çekmiştir. Birçok değişik konfigürasyonlarda kurulum yapılarak değişik bütçeler ile tedarik edilmeye müsait modüler yapıda geliştirilen SERS™ ’in önemli özellikleri, rakiplerine ait ürünlerden üstünlükleri ve farklılıkları ile uygulama konfigürasyon çeşitleri GDS firması web sitesinde (www.GlobalDynamicSystems.com) detaylı olarak anlatılmaktadır.

İTÜ Denizcilik Fakültesi’nde pilot Uygulama

İTÜ Denizcilik Fakültesi’nde pilot uygulama olarak SERS’in kulanımına başlanırken pandemi döneminde uzaktan bağlantı sağlanarak, derslerde simülatör uygulamalarına geçilmişti. Öğrenciler  simülatör geliştirme konusunda  bitirme tasarım projeleri alarak,  geliştirdikleri deneyimle mezun olmaktadır.


Bunları da beğenebilirsin