Denizcinin anasayfası

UZMAR, HB Dourada’yı denizle buluşturdu

Uzmar, Brezilya için inşa ettiği iki itme botundan ilkini suya indirdi.

Türkiye’nin önde gelen römorkör üreticilerinden UZMAR Tersanesi, Brezilyalı Hidrovias do Brasil S.A. için inşa ettiği iki adet  RApide 4600 itme botundan ilki olan HB Dourada’yı denizle buluşturdu.

Böylece UZMAR, Temmuz 2021’deki çelik kesim töreninden bir sene sonra ilk aracı suya indirmiş oldu.

Aynı firma için 2014 ve 2015’de sekiz adet elektrikli / dizel itici botu başarıyla teslim UZMAR’ın son inşa ettiği botlar Robert Allen Ltd. tasarımını taşıyor

Delmar Safety

45.6 metre uzunluk ve 16.5 metre genişliğe sahip botlar 65 ton çekiş gücüne sahip.

Proje kapsamında ikinci botun ise Eylül 2022’de suya indirilmesi planlanıyor. İki bot da Hidrovias do Brasil S.A. tarafından Kuzey Brezilya’daki nehir operasyonlarında büyük mavna konvoylarını itmek için kullanılacak.

Botların iteceği ve beş barçtan oluşan mavnaların uzunluğu 299 metre, genişlikleri 53 metre, toplam dwt ise 48.000 olacak.

“Verimlilik ve güvenlik standartları yükselecek”

UZMAR Yönetim Kurulu Başkanı Müh. A. Noyan Altuğ daha önce yaptığı açıklamada, “Robert Allan Ltd. dizaynı olan RApide 4600 serisi römorkörler, 45.6m boya, 16.5m genişliğe ve 65 ton çekme gücüne sahip olacak. Üçer adet azimut pervaneye sahip olacak bu römorkörler, mavna konvoylarını iç su yollarında itmek için tasarlandı. Dizel elektrik sistemi, esnek bir şekilde monte edilmiş üç orta hızlı jeneratör setinden oluşacak. Motorlar, Heavy Fuel Oil veya Marine Gas Oil ile çalışabilecek. Bu dizel elektrikli römorkörlerin nehir taşımacılığı endüstrisinde verimlilik ve güvenlik standartlarını yükselteceğine eminiz” demişti.


Bunları da beğenebilirsin