Denizcinin anasayfası

Tahıl koridoru anlaşması imzalandı

Tahıl sevkiyatının Ukrayna'daki 3 liman üzerinden yapılacağını belirten Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Türkiye boğazlara giriş-çıkış öncesi, gemi kontrolü yapacak." ifadelerini kullandı.

Tahıl ürünlerinin Ukrayna limanlarından sevkiyatına ilişkin belge, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında imzalandı. İmza Törenine BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de katıldı.

Anlaşmaya; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Ukryana Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov imza attı.

Tahıl koridoru açıklaması

Bakan Akar, “Türkiye’nin boğazlara giriş-çıkış öncesi, gemi kontrolü yapacağını belirterek konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“25 milyon ton tahıldan bahsediyoruz. Deniz yoluyla emniyetli şekilde nakli koridor ihtiyacı söz konusu. Ateşkesin sağlanmasını istememize rağmen kısa sürede sağlanmayacağı açık gerçek. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Zelenskiy ve Putin ile görüşmesi inisiyatif alması söz konusu oldu. Bu çalışmayla ilgili arkadaşlarımız fedakarca çalıştılar. Dışişleri, Tarım ve Ticaret bakanlığımızla çalışmalarımızı sürdürdük. İlk olarak bir kırmızı hat tesisine ihtiyaç olduğunu ortaya koyduk. Görüşmeler sırasında dile getirdik ve mutabık kaldık.”

Çalışmalara 1 Haziran’da başladık

“BM’den bir temsilcinin katılmasıyla sağlıklı bir şekilde olması sağlandı. Biz 1 Haziran’da başladık çalışmalara. 7 Haziran’la birlikte Ukrayna Savunma Bakanı ve Alt Yapı Bakanıyla konuşmaları tamamladık. Heyetler arası toplantı yapıldı Moskova’da. Bir geminin serbest bırakıldığını Rus muhataplarımız iletti. 13 Temmuz’da burada Rus Ukrayna Türk askeri heyetleri BM’nin katılımıyla toplantı gerçekleşti. Bugün, hem Rus muhatabımız hem Ukrayna muhatabımızla imzalama imkanı bulduk. Diğer muhataplarımızın da olumlu katkıları oldu. Onlara da teşekkür ediyorum.”

İnsani maksatlı bir faaliyet

“Bizim Ukrayna limanlarında 3 limanımız var. Odessa, Çernomost ve Yazni var. 3 gemimiz var. Biri vinç gemisi. Koordinasyon merkezine ihtiyaç olduğuna karar verilmişti. Bugün ön toplantıda söyleyeceğiz ve süratle seçtikleri personeli merkeze göndermelerini bekliyoruz. Ukrayna limanlarından emniyetli şekilde giriş çıkışlarını takip edeceğiz.

Müşterek bir koordinasyon merkezi olacağı için rota belirleyeceğiz. İntikali mümkün olacak. İnsani maksatlı bir faaliyet. İhtiyaç sahipleri ihtiyaçlarının son haddinde olduğunu belirtiyor. Bizimle alakalı konu Türkiye olarak Boğazların giriş çıkışları ilgili arkadaşlarla birlikte kontrol sağlanacak. Egemenlik haklarımızı erozyona uğratmamakta hassasız. Bu çalışmalar güncellenerek devam edecek.”


Bunları da beğenebilirsin