Denizcinin anasayfası

‘Kanuni´ Haydarpaşa yolcusu

Mersin’in Silifke ilçesi İncekum mevkisindeki NATO Limanı´nda bakım, güncelleme ve geliştirme süreci tamamlanan Türkiye’nin üçüncü sondaj gemisi ‘Kanuni´, 10 Ekim günü Mersin´in Silifke ilçesindeki Taşucu Limanı´ndan demir aldı. Kanuni, İstanbul´daki Haydarpaşa Limanı´na gitmek üzere yola çıktı.

227.81 metre uzunluğunda ve 42 metre genişliğindeki ultra deniz sondaj gemisi ‘Kanuni´, dün sabah saatlerinde Kuzey Ege Denizi´ndeki Bozcaada açıklarına ulaştı. Ardından da Bozcaada’nın kuzeyine, Ezine ilçesine bağlı Yeniköy açıklarında demirledi. ‘Kanuni´nin, bu sabah saatlerinde 36 millik Çanakkale Boğazı geçişine başlaması bekleniyor.

Dünya Denizcilik Dergisi’nden öğrenmişti

Dünya ve Türkiye, Kanuni’nin satın alındığını 8 Şubat’ta ilk kez Denizcilik Dergisi’nden öğrenmişti. İngiltere’nin Port Talbot Limanı’ndan iki yıldır bağlı bekleyen Sertao adlı sondaj gemisi için düzenlenen açık artırmaya katılan TPAO, devam eden pazarlıklar sonucu gemiyi 37.5 milyon dolara satın almıştı.

Samsung tarafından Güney Kore’de 2012 yılında inşa edilen ve 2015 yılına kadar Brezilyalı Petrobras tarafından kullanılan sondaj gemisi Mersin’in Taşucu Limanı’na getirilmiş, burada yenileme ve güncelleme çalışmaları yapılmıştı.

Türk Bayrağı nakşedilen ve Kanuni adı verilen gemi, 11 bin 400 metre derinliğe ulaşıp 3 bin metre sondaj yapabiliyor. Kanuni’nin uzunluğu 227, genişliği 42, draftı ise 12 metre.


Bunları da beğenebilirsin