Denizcinin anasayfası

Başmühendis Tatlıgül : “6, 7 saat kapıları kırmaya çalıştılar”

Sadece Denizcilik Dergisi’nde

Deniz haydutlarının Gine Körfezi’nde MV Mozart adlı konteyner gemisine saldırarak ikinci mühendisi öldürdüğü ve 15 denizciyi kaçırdığı olaydan sağ kurtulan Başmühendis Süha Tatlıgül o anları anlattı.

Saldırının sabah 6’da başladığını belirten Tatlıgül, “Dümen dairesine saklanıp sac kapıları koyduk. 6, 7 saat kapıları kırmaya çalıştılar. Öğlen 13.30 civarı kesme taşı ile kesip içeri girdiler. Ben kapıda açılmayı görünce halatın arkasındaki menholden içeri atladım. Karanlık bir yere saklandım”

Delmar Safety

“İçeri girer girmez ateş açtılar. Azerbaycan Türkü olan ikinci mühendisimiz öldü. 14.30 civarı sessizlik oldu. 3. zabit ve yağcı dümen dairesine gelip gittiler diye bağırınca dışarı çıktım. Hemen makinayı hazırlayıp yol verdim. Sağlığım şu an iyi”

Salı yeni ekip geliyor

“Dün öğleden sonra 3, 4 gibi Gabon’a demirledim. 3. güverte zabiti ve yağcıyı başa yolladım. Kumanda bendeydi. 7’nci kilit suda zinciri serdim. Yıllarca kaptan arkadaşlardan demirlemeyi göre göre öğrendim. Sonra Gabon konsolosu ve doktor geldii. Rahmetli Azerbaycan Türkü, kinci mühendis gemiden alındı. Karnında mermi olan yağcı hastaneye kaldırıldı.

Doktor bana da baktı. Düşünce sağım solum; bacağım sırtım morarmış. Şişen parmağıma baktı. Krem verdi. Gözlerim için de sıcak, havasız ve tozlu ortamda 8 saat kaldığımdan göz damlası verdi. 3. zabit baldırını kesmişti. Ona da pansuman yaptılar. Salı akşamı yeni kadro gelecek. Herhalde birkaç gün karantinada kalıp döneriz.

Yüksek Denizcilik Okulu (YDO) Makine 1979 mezunu Başmühendis Süha Tatlıgül’ün eşi Leman Ergeldi Tatlıgül İTÜ Denizcilik Fakültesi Güverte 2006 mezunu olduğu, uzakyol gemi kaptanı olarak çalıştıktan sonra karaya geçtiği öğrenildi.

Tatlıgül’ün oğlu Aras Tatlıgül’ün de halen üçüncü mühendis olarak görev yaptığı bildirildi.


DM Group
Bunları da beğenebilirsin