Denizcinin anasayfası

Sadun Boro’yu unutmadılar

YDO mezunu beş kaptan, Ege turunda ünlü denizci Sadun Boro'yu da ziyaret ettiler.

Yüksek Denizcilik Okulu (YDO) 1979 Güverte mezunu beş arkadaş çıktıkları Ege turunda, teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk olan ve dört sene aramızdan ayrılan Sadun Boro’yu da unutmadılar.

Buğra Hanağasıoğlu, İbrahim Ulubağ, Giray Türker, Ergun Altunkut ve Okan Erozalp, Boro’nun hayatta iken gezdiği mekanları ve mezarını da ziyaret ettiler.

Sadun Boro kimdir?

Sadun Boro 1928 İstanbul doğumlu Türk denizci ve yazar. Dünyanın çevresini teknesiyle dolaşan ilk Türk denizcidir. 1928 yılında İstanbul’da doğdu. Çocukluk ve gençlik yılları Caddebostan ve Marmara kıyılarında geçti. Denizcilik hayatına önce sandalla başladı; liseye geçtiği yıllarda ilk yelkenli teknesine sahip oldu. Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra 1948’de İngiltere’ye giderek Manchester Üniversitesi’nin Tekstil Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi.

1952’de Ling adlı 11 metrelik bir yelkenliyle İngiltere’den Karayip Adaları’na kadar uzanan ilk açıkdeniz, Atlantik aşırı yolculuğunu bir İngiliz ile birlikte gerçekleştirdi. O zaman ‘Cumhuriyet’ gazetesinde tefrika olan bu gezinin anıları 2004’te Bir Hayalin Peşinde adlı eserinde neşredilmiştir.

Bugünkü yelkenlisi 10,5 metre boyunda ve keç armalı Kısmet, 1963’te Salacak’ta Athar Beşpınar’ın atölyesinde kızağa kondu. Hayatta en büyük emeli olan dünya seyahatine 1965’te Alman asıllı eşi Oda Boro ile beraber çıktı. Onlara Kanarya Adaları’nda aldıkları ünlü kedileri Miço eşlik etti.

Boro ailesi 1977-1979 arasında, o zaman sekiz yaşında olan kızları Deniz’le beraber Karayip Adaları’nı, Amerika’nın doğu sahillerini gezdi.

1980’den beri Bodrum’da yaşayan Sadun Boro özellikle Gökova, Göcek gibi güney Ege koylarının korunması için çaba harcamaktadır. Boro, gazete ve dergilere deniz ve doğa sevgisini aşılayan yazılar yazmayı sürdürdü.

2015 yılında hayatını kaybeden Boro’nun teknesi Kısmet, halen İstanbul Rahmi Koç Müzesi’nde sergileniyor.


Bunları da beğenebilirsin