Denizcinin anasayfası

Burak Savunma Sanayi ile Denizsan’dan güç birliği

Deniz Kuvvetleri için inşa edilecek 4 akaryakıt gemisinin teknolojik ekipmanları Burak Savunma Sanayi ile Denizsan tarafından tedarik edilecek.

Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı kapsamında DESAN ile ÖZATA tersanelerinin birlikte inşa edeceği 4 akaryakıt gemisinin teknolojik ekipmanları Burak Savunma Sanayi ile Denizsan tarafından birlikte tedarik edilecek.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için inşa edilecek akaryakıt gemilerine teknik ekipman desteği için Burak Savunma Sanayi ile Denizsan güç birliğine giderek sözleşme imzaladılar.

Burak Savunma Sanayi, savunma sanayii alanındaki platformların ve konfigürasyonunda yer alan sistem/alt sistem ve ekipmanların, AR-GE, tasarım, modernizasyon, üretim, bakım-onarım, test hizmetlerini gerçekleştiriyor.

Gemi inşa ve yan sanayi ve gemi işletmeciliği alanlarında faaliyet gösteren Denizsan,  Türkiye’nin alçak basınçlı hidrolik güverte makineleri üreten tek kuruluşudur.

Akaryakıt Gemisi Projesi Sözleşmesi, 30 Aralık 2021’de , Savunma Sanayii Başkanlığı ile DESAN-ÖZATA İş Ortaklığı arasında imzalandı.

Proje kapsamında teslim edilecek 4 gemi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının liman içi denizlerde akaryakıt ikmali görevini daha etkin icra etmesini sağlayacak. Milli tasarıma sahip gemilerin yerlilik oranının yüzde 80’e ulaşması hedefleniyor.

Akaryakıt Gemisi’nin teknik özellikleri şöyle sıralanıyor:

Maksimum Seyir Sürati: 15 knots

Seyir Siası: 500 deniz mili

Lojistik destek olmadan en az 3 gün denizde kalabilir.

Aynı anda 2 gemiye akaryakıt ikmali.

En az 35 ton kapasiteli içme suyu sarnıcı.


Bunları da beğenebilirsin