Denizcinin anasayfası

İşte TCG Anadolu’nun amblemi

Dünyanın ilk SİHA gemisi TCG Anadolu'nun anlam dolu amblemini ilk kez MilDefin.com yayınlıyor.

Dünyanın ilk SİHA gemisi TCG Bayraktar’ın amblemi de ortaya çıktı. İlk kez MilDefin.com‘un yayınladığı amblemde en tepede TCG Anadolu yazarken, hemen altında ise Büyük Türk Atatürk’ün portresi yer alıyor.

Amblemin ana sloganı olan, “İki Mavi Tek Vatan”da bir mavi denizi, diğer mavi ise gökyüzünü temsil ediyor. TCG Anadolu’nun illüstrasyonun da yer aldığı amblemde ayrıca Atak helikopteri, Baykar’ın TCG Anadolu ve sonrası için özel olarak inşa ettiği katlanır kanatlı Bayraktar TB3 yer alıyor.

TCG Anadolu’nun taşıdığı tankları çıkartma bölgesine götürmekle görevli çıkarma gemilerinde ise Altay tankları dikkat çekiyor.

Yüksek siyasete mesaj

MilDefin.com Genel Yayın Yönetmeni Çelik Çelikyaman, TCG Anadolu’nun Sarayburnu Büyükiskele’ye bağlanmasını şu şekilde yorumladı :

“Büyük Atatürk, Cumhuriyet’i kurmak için arkadaşlarıyla beraber Sarayburnu’ndan yola çıktı. TCG Anadolu, Osmanlı İmparatorluğu’nun inşa ettiği ve işaretlediği iki yapı olan Topkapı Sarayı ve Ayasofya’yı arkasına alıp jeopolitik olarak çok güçlü bir mesaj verdi. Mavi deniz ve mavi gökyüzünü birleştiren amblemde Atatürk portresinin yer alması ise tek başına Türk yurdunun sahipliği konusunda son sözü söylüyor”

Milli SİHA’lara üs olacak

TCG Anadolu, İstanbul Tuzla’daki Sedef Tersanesi’nin ana yükleniciliğinde inşa edildi. Yerlilik oranı yaklaşık yüzde 70 olan projede 131 alt yüklenicinin yanı sıra üniversiteler ve araştırma merkezleri görev aldı.

Dünyada bu ölçekte gemiye sahip olan 12 ülke bulunuyor. TCG Anadolu, Türk donanmasının gücüne güç katacak ve caydırıcılığını artıracak.

TCG Anadolu, üzerine iniş-kalkış yapacak SİHA’larla dünyanın “ilk SİHA gemisi” olacak. Bunun için de Baykar tarafından kanatları katlanabilen Bayraktar TB3 SİHA geliştiriliyor. Ayrıca gemiye yine Baykar tarafından geliştirilen muharip insansız uçak sistemi Bayraktar KIZILELMA ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen HÜRJET Hafif Taarruz Uçağı’nın iniş-kalkış yapabilmesi için çeşitli çalışmalar devam ediyor.

TCG Anadolu; Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de asgari 1 tabur büyüklüğündeki bir kuvveti ana üs desteği gerektirmeksizin, kendi lojistik desteği ile kriz bölgesine intikal ettirebilecek kapasitede bulunuyor.

Gemideki silah sistemleri, savaş yönetim sistemi, elektronik harp sistemleri, kızılötesi arama ve takip sistemi, elektro-optik arama sistemi, lazer ikaz sistemi, torpido savunma sistemi, radarlar, muhabere sistemleri, seyir sistemleri, bilgi dağıtım sistemleri yerli ve milli imkanlarla geliştirildi.

Gemi, gerektiğinde, doğal afet yardım görevleri çerçevesinde de kullanılabilecek. Bünyesinde yer alan tam teşekküllü hastane ve ameliyathane imkanları sayesinde doğal afet yardımı, insani yardım ve mülteci tahliye harekatlarında tıbbi destek sunabilecek.

Beraberinde 94 araç taşıyabilecek

TCG Anadolu, 231 metre uzunluğa ve 32 metre genişliğe sahip bulunuyor. Tam yük deplasmanı en fazla 27 bin 436 ton olan gemi, bu haliyle en az 20,5 knot azami sürat ve 16 knot ekonomik süratle görev yapabiliyor.

Ekonomik sürati ile tam yükte en az 9 bin deniz mili seyir siasına sahip TCG Anadolu’nun içindeki su alabilen havuza her biri 1 tank taşıyan 4 mekanize çıkarma gemisi girebiliyor.

Gemi, araç güvertelerinde 13 tank, 27 zırhlı amfibi hücum aracı (ZAHA), 6 zırhlı personel taşıyıcı, 33 muhtelif araç, 15 römork olmak üzere toplamda 94 araç taşıyabiliyor.

Geminin uçuş güvertesinde 10 helikopter veya 11 adet SİHA konuşlandırılabilecek, hangarda ise 19 helikopter veya 30 SİHA taşınabilecek. Gemi, 1223 personele ev sahipliği yapacak.

Gemide, tam teşekküllü hastane imkanı ve 2 ameliyathane de bulunuyor.


Bunları da beğenebilirsin